fbpx

Az őszi depresszió leküzdése szőlővel

Asztalnál ülve kis fehér tányérból valaki kockás ingben szőlőt eszik.

Bizonyára mindenki ismer a környezetében legalább egy olyan személyt, akire hatással van az időjárás. Most nem a frontokról van szó, hanem a szezonális depresszióról. Sok ember elsősorban ősszel és télen hajlamosabb a szezonális depresszióra. Hiszen ez egy olyan időszak, amikor nem vagy csak nagyon keveset süt a nap, nem sok időt lehet a szabadban tölteni a hideg és az eső miatt, illetve nagyon hamar sötétedik, és így a napok is jóval rövidebbnek tűnnek. Az ember azt veszi észre, hogy reggel felkel, elmegy dolgozni, majd este is van és nem is csinált egész nap semmi mást, csak dolgozott. Ezzel szemben a nyári napok hosszabbak, fel tudunk töltekezni D-vitaminnal, és a napfény hatására a hangulatunk is sokkal jobb lesz.

Szerencsére a természet mindig felkínál olyan lehetőségeket, csodaszereket, azaz táplálékokat, amelyek között olyanokat is találhatunk, amelyek még a depresszió ellen is nagyon hatékonyak. Az egyik ilyen csemege nem más, mint a szőlő.

A szőlő nagyon sok polifenol vegyületet tartalmaz, amelynek kiemelkedő az antidepresszáns hatása. A vizsgálatok szerint a polifenolok vannak annyira hatékonyak, mint egyes depresszióra szedett gyógyszerek. Ha tehát ősszel vagy télen úgy érezzük, hogy eluralkodnak rajtunk a depressziós tünetek, gondoljunk a szőlőre mint természetes antidepresszánsra.

Télen nem csupán a depresszió, hanem sok minden más miatt is érdemes fokozottabban odafigyelnünk az egészségünkre, hiszen a zsírosabb, nehezebben emészthető ételek gyomor- és bélrendszeri panaszokat és elhízást, míg az inaktív életmód szív- és egyéb betegségeket okozhat. A szőlő azonban nagyon jót tesz például a szív egészségének.

A szőlő nagyon sok értékes tápanyagot tartalmaz, különösen káliumban bővelkedik. Ez az ásványi anyag fontos szerepet játszik a nátriumszint csökkentésében, ez pedig nagyon hasznos lehet azok számára, akik magas vérnyomásban szenvednek.

A szőlő mindemellett magas rosttartalommal is rendelkezik, márpedig a rost szintén aktívan hozzájárul a szív- és érrendszer egészségéhez.
A szőlőben megtalálható egy rezveratrol nevű tápanyag is, amely nagyfokú védelmet jelenthet a diabéteszes neuropátia ellen.

A szőlő nemcsak rostokban, hanem vízben is bővelkedik. A víz segít a hidratáltság megőrzésében, míg a rostok nagyon eredményesek a székrekedés megelőzésében.

Tehát nagyon lényeges, hogy amit megeszünk, az nemcsak a testi, hanem a mentális egészségünk szempontjából is rendkívül fontos. Számos kutatás igazolta, hogy kapcsolat van az étkezés és a depresszió kialakulása között. Az egyik nagy elemzés arra jutott, hogy a zöldségek, a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák, a halak, az olívaolaj, az alacsony zsírtartalmú tejtermékek és az antioxidánsok magasabb bevitele, illetve az állati eredetű termékek korlátozása a depresszió alacsonyabb kockázatával jár együtt. Viszont a depresszió fokozódik, ha sok vörös húst, feldolgozott élelmiszert, édességeket, magas zsírtartalmú ételeket és transzzsírban gazdag ételeket eszünk.

  1. Panyik-Tóth Istvánné

    Igyekszem gondolni rá, de nem sokat érek vele, ha csak gondolok a szőlőre, de a cukor miatt nem ehetem!

    1. Ez így nem igaz. Az összkalória-bevitel számít, amiből nem a vitamindús gyümölcsöket kell elhagyni, hanem inkább az üres kalóriákat mint a fehér lisztből készült pékáruk, finomított cukor stb…

      1. Kedves Admin!
        Hét éve megállapított inzulinrezisztenciám, mintha soha nem lett volna! Táplálkozással igyekeztem javítani, miközben étkezésem alapja a zöldség és gyümölcs volt, ősszel bőven fogyasztottam szőlőt is!- Állati fehérjét tojással és túróval, igazi aludttejjel vittem be a szervezetembe. – Gabonát felejtettem, minimális maglisztet engedtem meg magamnak. – Természetesen az omega 3 -ra is gondoltam és még sok másra.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük