fbpx

Betegségek, amelyeket a folsav hiánya okozhat

Kerek vágódeszkán egy köteg spárga, brokkolirózsák, avokádó, tojás, máj, mellette félkörívben "vitamin B9" felirat fakockákból, zöldbab, saláta, bab, mogyoró, spenót, narancs, dió.

A folsavat nevezik még folátnak, illetve B9-vitaminnak is. Nagyobb mennyiségben a gyümölcsökben és a zöld leveles zöldségekben található meg. Amennyiben nincs elegendő folát a szervezetünkben, úgy számos betegséggel kell szembenéznünk, ilyen például a demencia, a rákos betegségek, a vérszegénység és a mentális betegségek.

Számos tanulmány írta le, hogy a folsavhiány problémákat jelenthet például a DNS-replikációban és a sejtosztódásban is. Azonban ha már kialakult a DNS-mutáció, akkor ezt nem lehet visszafordítani. Ezért is nagyon fontos, hogy minden állapotos hölgy ügyeljen a megfelelő folsavbevitelre.

Egyes kutatási eredmények arra is rávilágítanak, hogy a megfelelő folsavszint jelentősen csökkenti az időskori demencia kockázatait is.

Folsavat, B9-vitamint táplálékok útján vihetünk be a szervezetünkbe. Folátban gazdag táplálékok: a baromfihús, a spárga, a hüvelyesek, a gomba, a banán, a citrusfélék, a tojás, a borsó, a paradicsomlé, a zöld leveles zöldségek, például a spenót, a brokkoli, a kelbimbó.

Egy tanulmány azt írta le, hogy a megfelelő folátszint a szervezetben a várnyomást is normalizálja, és ezzel jelentősen csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatait is.

A homocisztein egy olyan aminosav, amely akkor keletkezik, amikor a fehérjék elkezdenek lebomlani, ez pedig megkeményíti az artériákat, ami fokozza a szívroham kialakulásának a kockázatait. A folsav azonban csökkenti a homociszteinszintet.

Az életkorral összefüggő makuladegeneráció, vagyis a központi látást érintő szembetegségnek az oka nem teljesen tisztázott. Bár a gyulladás és az oxidatív stressz is szerepet játszhat a kialakulásában, azonban a magas homociszteinszint is közreműködhet a betegség létrejöttében. A folsav rendszeres bevitele mintegy 40%-kal is csökkentheti ennek a betegségnek a kockázatait.

A folsav az agy egészségének is rendkívül jót tesz, ugyanis csökkenti az amiloid plakkok képződését. Ezeknek a plakkoknak, a fehérjéknek a felhalmozódása tehető felelőssé a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásért.

Ha folsavat szeretnénk kiegészítőként szedni, mindig egyeztessünk a kezelőorvosunkkal, mivel nagyobb mennyiségben fogyasztva sok mellékhatása is lehet, mint például gyomorgörcs, hasmenés, hányinger és álmatlanság.

1 hozzászólás

  1. Folát maximum, a természetben nincs folsav, mellesleg ha folsav formában pótoljuk, az felhalmozódik és káros!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük