fbpx

Bizsereg a keze és az ujjai? Mutatjuk, mi okozhatja!

Női kezek, amint a bal kéz fogja a tenyérrel felfelé fordított jobb kezet, előtte az asztalon mobiltelefon.

Napjainkban nagyon sok olyan elektronikai eszközt használunk, amely bizony okozhatja az ujjak és a kezek bizsergését és az ujjak zsibbadását. Sokat használjuk a számítógépet, a laptopot, a telefont, a tabletet és a többi kütyüt. Ezeknek az eszközöknek a használata teljesen más testtartást és kéz- illetve ujjmozdulatokat kíván meg, mint a hagyományos könyvolvasás és ez bizony oka lehet ezeknek a különös és furcsa tüneteknek. Azonban más is oka lehet, ha valakinek sokat bizseregnek a kezei és az ujjai, egyes esetekben komoly betegség is állhat a háttérben.

Nagyon sokféle tápanyaghiány lehet az oka az ujjak bizsergésének. Elsősorban a B-vitaminok hiánya okozhatja ezeket a különös szimptómákat. Ha valakinek nincs elegendő B12-vitamin, B6-vitamin, B1-vitamin és E-vitamin a szervezetében, akkor számolnia kell ezekkel a tünetekkel. Hogyha nincs elegendő B-12 vitamin a szervezetünkben, akkor még egyéb idegrendszeri problémákkal is számolnunk kell. A zsibbadás és bizsergés mellett megjelenhetnek még az egyensúlyproblémák, illetve az izmok gyengesége is.

A carpalis alagút szindróma miatt is sok ember szenved, és ez is általában a sok számítógépes munka egyik következménye. Ez a betegség is oka lehet a kezek zsibbadásának, az ujjak bizsergésének. A betegség neve onnan származik, hogy a kéztőalagút a nem megfelelő tartás következményeként egyre inkább szűkül és nyomja az idegeket. A betegséget a gyakori ismétlődő mozdulatok váltják ki, de egyes betegségek is hajlamosítanak a carpalis alagút szindróma kialakulására. Ilyen például az elhízás, a cukorbetegség és a pajzsmirigybetegségek is.

A mértéktelen alkoholfogyasztás miatt is bizsereghetnek az ujjak és zsibbadhatnak a karok, ugyanis a túl sok alkohol negatívan hat az idegek működésére. Ezt nevezik alkoholos neuropátiának. A túlzott alkoholfogyasztás emellett fontos vitaminokat von el a szervezetből, ami szintén oka lehet ennek az egészségi problémának.

Egyes autoimmun betegségek, például az ízületi gyulladás is kiválthat ilyen tüneteket. Ilyenkor a gyulladás miatt működnek másképp a kezek és az ujjaik idegei, ami szintén oka lehet ezen különös tünetek kialakulásának.

  1. ARADI JANOSNE

    2–EVE…EZEK,,A,,TUNETEIM,,,INJEKCIO..KURAT..ISS,,KAPTAM,,DE,,A,,KEZZSIBADAS…NEM,,SZUNT,,,MEG,,,MIT,,JAVASOLNAK,,,KŐSZŐNETTEL,,,ARADI,JANOSNE

    1. Tisztelt Aradi Jánosné! Nekem 43 évesen voltak hasonló tüneteim, de nem csupán bizsergés, hanem súlyos zsibbadás a karomban és az ujjaimban is (érdekes módon a kisujjam soha nem zsibbadt, de a többi ujjam igen). Irodai munkát végeztem egész életemben, de ezzel együtt fiatalon gyakran és nagy súlyokat is cipeltem. 43 évesen annyira fájt a vállam, zsibbadtak a karjaim, az ujjaim, hogy esténként sírtam a fájdalomtól és ülve tudtam csak néhány órát aludni. Neurológus el akarta vágni az a tenyeremben a szalagot, mert szerinte kéztő alagút szindrómám volt (carpalis alagút szindróma). Ez egy egynapos műtét. Nem egyeztem bele (sokat gépelek is féltettem a kezemet) és milyen jól tettem! Reumatológushoz kértem beutalót, aki nyaki röntgenre küldött. Kiderült, hogy spondilózisom van (nyakcsigolya kopás kiváltotta meszesedés). Kaptam izomstimuláló elektromos kezelést, az ún, fizikoterápiát, ami semmit nem ér. (Mindenkinél ezzel kezdik a kezelést, akinek spondilózisa van, de ez kapásból kihagyható, mert hatástalan, nem az izmokkal van a baj.) Azonban a súlyfürdő nagyon hatásos volt (a kezeléssorozat eredménye, hogy a meszes kinövések a “húzás” hatására némileg “eltávolodnak” és nem nyomják már az idegeket, ezért megszűnik a bizsergés, zsibbadás, fájdalom). Nagyon fontos a rendszeres hátizom torna is, hogy a vázizomzat erősödjön. Továbbá meg kell szabadulni az olyan emberek társaságától, akik “önre nyomnak” olyan feladatokat vagy saját problémájukat, amit Ön nem akar vállalni (a stressz nagyon felerősíti a tüneteket). Most 57 éves vagyok és sokkal jobban vagyok, mint 43 évesen.
      Persze nem tudhatom, hogy az Ön esetében mi a diagnózis, de feltétlenül reumatológushoz menjen és kérjen beutalót nyaki röntgenre.
      Kívánom, hogy mielőbb hatásos kezelést kapjon!
      Tisztelettel: V.

  2. Nágel Imre

    Köszönöm tájékoztatást! , de ez nagyon kevés a fennálló problémákhoz képest! Neuropátiára szedetnek velem 13 éve thiogammát, cimbaltát teljesen eredménytelenül. Az utóbbi két hónapban a zsibbadás mindkét kezemben ,főleg éjjel alvás helyett,egészen a könyökömig ható éles fájdalomba megy át, amitől nem tudok aludni. Miért fekvő helyzetben fokozódik elviselhetetlen fájdalommá a kéz zsibbadás? Mit lehet tenni ?
    Mi a megoldás? Legalább a fájdalom csillapítás kellene ? Hogyan ?

    1. Tisztelt Nágel Imre! Most látom, hogy amit Aradi Jánosnénak írtam, Önnek is szólhat.
      Jobbulást kívánok!
      Tisztelettel: V.

  3. Szemere Veronika

    Sajnos balkezes fodrászként érzem a bal kezemen az ujjak zsibbadását! Rengeteg kezelés,magnéziumkészítmények után sem változik a helyzet!egyre tōbbször esik ki a kezemből a fésű! És még fájdalmas is,amikor rövid időre kimegy a zsibbadás!😒

  4. Szilagyi Eva

    Igen, komoly betegséget okozhat az állandó ülés, tartósan passzív életmód. Ki kell mozdulni a szobából. Sétálj, gyalogolj, végezz kétkezi munkát, dolgoztatd az izmaidat, különben letapadnak, megszűnik a nyirokkeringés. Mióta naponta túrázom, mindenhova gyalog járok, reflexmasszázst alkalmazok magamon, megszünt mindenféle zsibbadás, kellemetlen feszülés a testemben, végtagjaimban. Mindenféle gyógyszer nélkül értem el – 76 éves nő vagyok.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük