fbpx

Egészség a konyhában – hagyma, méz, olívaolaj, köménymag. Mit mivel és hogyan használjunk?

Konyhapult vágódeszkákkal, fakanalakkal, fűszerekkel, edénnyel.

A magyar emberek szeretik a fűszereket és a gyógynövényeket. Legalábbis sok embernek megtalálhatók olyan természeti kincsek a konyhájában, amelyek sokféle betegség megelőzésében és kezelésében lehetnek a segítségükre. Mi most ezekből a gyógynövényekből szemezgettünk és mutatunk be néhányat.

Az egyik ilyen természeti kincs nem más, mint a hagyma, amely nemcsak C-vitaminban, hanem B-vitaminokban is bővelkedik. Emellett van még benne rost, folát, biotin és króm, amelyek a krónikus betegségek megelőzésében lehetnek a segítségünkre, továbbá a vércukorszint szabályozásában is nagy lehet a szerepük.

A méz alapvető vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, amelyek nemcsak feltöltik a szervezetünk vitamin- és ásványianyag-raktárait, de sokat segíthetnek a különféle betegségek megelőzésében is. A méz egy olyan természetes szénhidrátforrás, amely növeli a teljesítményt és csökkenti az izomfáradtságot.

Az almaecet a koleszterinszint szabályozásában lehet a segítségünkre, hiszen növeli a jó koleszterinszintet, ezzel pedig egészségesen tartja a szív- és érrendszert. Ezen kívül a vércukorszint szabályozásában és az emésztés fokozásában is a támaszunk lehet.

A köménymag sok antioxidánst, ásványi anyagot és élelmi rostot tartalmaz. A köménymag jó hasmenésre, csökkenti a gyomorfájdalmat, a savas reflux tüneteit és még alvászavar esetén is számíthatunk erre a gyógynövényre.

A fahéj olyan ásványi anyagokban bővelkedik, mint a kálium, a vas és a cink, ezen kívül tartalmaz még A-vitamint is. Számíthatunk rá a megfázás, a hasmenés, az ízületi fájdalom és az emésztési zavarok leküzdésében.

A szegfűszeg egy természetes érzéstelenítő is lehet, hiszen ha fáj a fogunk, akkor csak el kell rágcsálnunk egy szegfűszeget, így azonnal csökken a fájdalom. A szegfűszegolaj pedig az ízületi gyulladás tüneteinek és az izmok fájdalmának csökkentésében lehet a segítségünkre.

Az olívaolajat masszázsolajként is használhatjuk, hiszen nagyon hatékonyan képes a fájdalom csillapítására. Gyulladáscsökkentőként is működik, így eredményes lehet a rendszeres fogyasztása, amennyiben ízületi gyulladásban szenvedünk.

A gyömbér antiszeptikus, gombaellenes, antibakteriális, gyulladáscsökkentő és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezik. Segíthet, ha bélproblémáink vagy hányingerünk van, esetleg ízületi gyulladásban szenvedünk.

Mindenki konyhájában sokféle szárított vagy éppen friss gyógynövény, fűszernövény megtalálható. A szárított fűszernövények erősebb ízűek, mint a frissek. Egy teáskanálnyi szárított fűszernövény 4 teáskanál frissnek felel meg.

Egyes fűszernövények szívósabbak, mint mások, így azokat még a főzés elején hozzá lehet adni az adott ételhez. Ilyen például a rozmaring és a petrezselyem. Léteznek olyan fűszernövények, amelyeket csak az ételek ízesítésére használunk, de nem fogyasztunk el, ilyen például a babérlevél.

A fűszernövények íze idővel változik, így érdemes néha megnézni az egyes termékek szavatossági idejét – ez általában 12 hónap – és amelyik lejárt, azt a legjobb kidobni.

Egyes gyógynövényeket nyugodtan használhatjuk együtt is. Mutatunk erre példákat. Bazsalikom: metélőhagyma, chili, fokhagyma, oregánó. Metélőhagyma: bazsalikom, fokhagyma, tárkony. Kapor: metélőhagyma, fokhagyma, petrezselyem, tárkony. Oregánó: bazsalikom, petrezselyem, metélőhagyma, kakukkfű, chili. Zsálya: rozmaring, fokhagyma, majoránna. Kakukkfű: petrezselyem, fokhagyma, rozmaring.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük