fbpx

Mivel és hogyan küzdjük le a szájszárazságot?

Fiatal nő orra és szája, a nyelvével megnyalja a felső ajkát.

A szájüregünkben nyálmirigyek találhatók. Szájszárazság többek között akkor alakul ki, amikor a nyálmirigyek nem termelnek elegendő nyálat, de más okok is vezethetnek szájszárazsághoz. Általában a sokat idegeskedő és stresszelő emberek betegségéről, egészségügyi problémájáról van szó, merthogy a száj kiszáradása sok más gondot is vonhat maga után.

A szájszárazság sok-sok tünettel jár együtt. Ilyenkor nemcsak a szájüreg szárad ki, hanem a torok is, ami kiválhatja a torok fájdalmát és rekedtséget is okozhat. A szájszárazság együtt járhat rossz lehelettel is, illetve aki ezzel küzd, megtapasztalhatja, hogy még az ízérzékelése is jelentősen megváltozik.

A szájszárazság következtében az ajkak is szárazzá válnak, illetve kisebb sebek keletkeznek a szájzugban, továbbá a szájszárazság okozhat nyelési és rágási gondokat is.

Mi okozhat szájszárazságot? Egyes gyógyszereknek is lehet ez a mellékhatása, de a mentális gondokkal küzdő, sokat szorongó, idegeskedő emberek gyakori problémája is szájszárazság.

Akkor is kialakulhat ez a panasz, ha a nyálmirigyeket támadja meg valamilyen betegség, de a cukorbetegség és a Sjögren-szindróma egyik tünete is lehet a száj kiszáradása. Ez utóbbi egy autoimmun betegség.

Nyálra, megfelelő nyáltermelésre mindenkinek szüksége van, hiszen csökkenti a szájüregben élő baktériumok számát, amelyek elszaporodva okozhatnak fogszuvasodást és ínygyulladást is.

A nyál a rágásban és a nyelésben is a segítségünkre van, illetve emésztőenzimek is találhatók benne, amelyek pedig a megfelelő és egészséges emésztést tudják biztosítani.

A szájszárazság hátterében komoly betegség is állhat. Amennyiben a vizsgálatok nem mutattak ki semmi rendelleneset, akkor nincs más dolgunk, mint az életvitelünkön változtatni egy keveset. Rágózzunk, mert ez serkenti a nyáltermelést. Igyunk rendszeresen vizet, csökkentsük a kávé és az alkoholfogyasztást, mivel ezek is csökkentik a szájban a nyál mennyiségét.

Ha száraz a lakásunk levegője, mindenképpen használjunk párásítót. Ha dohányzunk, hagyjuk abba, illetve tanuljunk meg az orrunkon keresztül lélegezni, mivel a szájon át történő légzés is oka lehet a szájszárazságnak.

  1. PappFerencz

    Polineuropatiaban szenvedek már 5 éve nincs reá gyógyszer mit tudnának nekem ajánlani.

    1. Nagy Lászlo

      Cukorbeteg vagyok 2-es Diabéteszes beteg már több mint 15 éve ls 70éves vagyok
      Két honapja kezdödö száj és nyelv szárazsággal kinlodok
      Kérem segitsenek rajtam valami megoldáson
      Sajnos még hozzá jött orrsövényferdülés miatt eldugul az orrom és ezért alvászavarom van és még hozzájött halálfélelmem
      Segitsenek rajtam kérem köszönettel
      Nagy Lászlo

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük