fbpx

Egészséges zöldségek és gyümölcsök – színesek, illatosak és jót tesznek nekünk

Anya és lánya a konyhában kipakolnak egy zöldségekkel és gyümölcsökkel teli kartondobozt.

A gyümölcsöknek és zöldségeknek mindenképpen a napi étrend részét kell képezniük, hiszen kulcsszerepük van az egészség megőrzésében és a betegségek elkerülésében. Olyan alapvető vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, amelyek hozzájárulnak az egészséghez és a jólléthez. Segíthetnek bizonyos betegségek elleni védelemben is. Ezeket a táplálékokat a legjobb szezonban megvásárolni. Antioxidánsokban is bővelkednek ezek a táplálékok, mint például folát, foszfor, cink, magnézium, E-vitamin, C-vitamin, A-vitamin, béta-karotin.

A zöldségek és gyümölcsök kiváló forrásai az élelmi rostoknak, amelyek teltségérzetet okoznak, éppen ezért megakadályozzák, hogy egyszerre túl sokat fogyasszunk azokból.

Ezek a táplálékok csökkentik az elhízás kockázatait és segítik fenntartani az ideális testsúlyunkat. A zöldségeknek és gyümölcsöknek szerepük van a vérnyomás és a koleszterinszint csökkentésében is.

Az antioxidánsoknak és a fitokemikáliáknak is gazdag forrásai. Ezek a biológiailag aktív hatóanyagok segíthetnek megvédeni bennünket a különféle betegségektől. Minél több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, annál kisebb lesz a kockázata a 2-es típusú cukorbetegségnek, de a stroke, a szív- és érrendszeri betegségek, a rákos betegségek, például a torok-, bél- és gyomorrák, a magas vérnyomás kockázata is csökken.

A gyümölcsök sokféle ízben, formában és színben kaphatók. Nagyon egészséges az alma, a körte, a citrusfélék, a csonthéjas gyümölcsök, a bogyós gyümölcsök, a dinnye, a paradicsom és az avokádó.

Az alma gazdag forrása a rostoknak, ezen kívül a káliumnak és a C-vitaminnak is. Ez a vitamin antioxidáns hatással rendelkezik, ami védi sejtjeinket az oxidatív károsodás ellen.

A zöldségek számos változatban elérhetők: zöld leveles zöldségek (spenót, saláta), keresztesvirágú zöldségek (káposzta, karfiol, kelbimbó, brokkoli), gyökérzöldségek, olyan zöldségek, amelyek ehető szárral rendelkeznek, mint például a zeller és a spárga, illetve a sort gazdagítják a hagymafélék, mint a vöröshagyma, a metélőhagyma vagy a fokhagyma.

A kelbimbó a keresztesvirágú zöldségek táborát gyarapítja, tele van A-vitaminnal, K-vitaminnal és C-vitaminnal, illetve jó rost- és kalciumforrásnak számít. Ezek a tápanyagok segítenek a csontokat és az immunrendszert egészségesen tartani, és magas rosttartalmuk csökkenti a rákos betegségek kockázatait.

A gyökérzöldségek közül az édesburgonyát emelnénk ki, amely sok A-vitamint tartalmaz. Ez a vitamin jó a látásnak, az immunrendszernek, illetve a bőr egészségét is fenntartja.

A hasonló színű zöldségek és gyümölcsök általában hasonló védőanyagokat tartalmaznak. A piros táplálékok – mint a paradicsom és a görögdinnye – likopinban bővelkednek, amelyek fontos szerepet tölthetnek be a szívbetegségek és a prosztatarák megelőzésében.

A zöld zöldségek – mint például a spenót és a kelkáposzta – luteint és zeaxantint tartalmaznak, amelyek segíthetnek megvédeni az életkorral összefüggő szembetegségektől.

A kék és a lila táplálékok – mint például az áfonya és a padlizsán – antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek gátolják a rákos sejtek növekedését.

A fehér táplálékok – mint például a karfiol – szulforafán nevű vegyületet tartalmaznak, amelyek segítenek a rákos betegségekkel szembeni védelemben.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Érdekes kérdés, hogy a jó hatóanyagok közül mi marad meg a főzés után. Kedvencem a cukormentes szilvalekvár, sajnos azt egy napig főzik.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük