fbpx

Ételek és italok, amelyek kellemetlen leheletet okoznak – 3 DIY szájvízrecept

Borostás férfi kezét a nyitott szája elé tartva ellenőrzi a leheletét.

Léteznek olyan ételek és italok, amelyek felelőssé tehetők a rossz szájszag kialakulásáért. Ezek között vannak egészségesek is, azonban jó, ha tudjuk, hogy ha sokat fogyasztunk belőlük, akkor a leheletünk kellemetlenné válhat. Mutatunk is most ezen táplálékok közül néhányat.

Az egyik táplálék, amely kellemetlen leheletet okoz, nem más, mint a vöröshagyma. Ez a zöldség illékony vegyületekben gazdag, annak ellenére, hogy számos olyan antioxidánst és gyulladáscsökkentő vegyületet tartalmaz, amely jótékonyan hat az egészségünkre.

Nemcsak a vöröshagyma, hanem minden társa, így a fokhagyma is a kellemetlen lehelet okozója. A fokhagyma is gazdag forrása a kéntartalmú vegyületeknek, márpedig ezek okozzák a nem éppen kellemes leheletet. Ha szeretnénk semlegesíteni a fokhagyma okozta kellemetlen szagot, nincs más dolgunk, mint a fogyasztását követően mentalevelet rágcsálni vagy zöld teát inni.

Talán nem is gondolnánk, de még a keresztesvirágú zöldségek – mint amilyen a káposzta, a karfiol és a brokkoli – is okozhatnak rossz szájszagot. Ezek a zöldségek ugyan roppant egészségesek, ellenben fokozott gázképződést is előidézhetnek.

A másik zöldség, amely felelőssé tehető a kellemetlen szájszag kialakulásáért, nem más, mint a spárga, amely ezen kívül a vizeletet is kellemetlen illatúvá varázsolja. Ha szeretnénk ezt elkerülni, akkor spárgaevés után mindenképpen fogyasszunk C-vitamint.

Köztudott, hogy a vörös húsokat csak mértékkel szabad fogyasztani, mivel nagyobb mennyiségben és rendszeresen fogyasztva okai lehetnek nemcsak a kellemetlen lehelet kialakulásának, de a fokozott gázképződésnek is, illetve még a széklet is kellemetlen szagúvá válik, ha nagyobb mennyiségben fogyasztjuk. A leheletet is rossz szagúvá varázsolják csakúgy, mint például a halak. Ezek a táplálékok ugyanis olyan ammóniatartalmú vegyületeket tartalmaznak, amelyek a szájüregben is érződnek, azaz a lehelet sem lesz kellemes, amennyiben valamilyen halfélét fogyasztunk.

Italok közül az alkoholt és a kávét szükséges még kiemelnünk. Az alkohol is forrása lehet a kellemetlen szájszagnak, de még a kávénak is van egy ilyen hatása. Mindkét ital szájszárazságot okoz, ez pedig előidézhet nem éppen kellemes szájszagot.

Miután a tejtermékek lebomlanak a szervezetben, úgy hidrogén-szulfid termelődik, amelynek nem éppen jó az illata.

A köménynek alapvetően van egy leheletfrissítő hatása, azonban ha curryvel – amely köményport is tartalmaz – készült ételeket fogyasztunk, akkor szintén kellemetlenné válhat a leheletünk.

A gyógynövények arra is alkalmasak, hogy szájvizet készítsünk belőlük. Most ilyen receptek következnek.

Szájvíz borsmentaolajjal hozzávalói:

• 1 csésze szűrt víz,
• 5 csepp borsmenta-illóolaj,
• 1 teáskanál szódabikarbóna.

Elkészítése:

Adjuk hozzá a csésze vízhez a szódabikarbónát és a borsmenta-illóolajat. Alaposan keverjük össze, majd öntsük át egy üvegbe. Csak öblögetésre használjuk a szájvizet. Alkalmazás előtt mindig rázzuk fel az üveget.

Rozmaringos-szegfűszeges szájvíz hozzávalói:

• 2 csésze szűrt víz,
• egy teáskanál szegfűszeg,
• 3-4 rozmaringág.

Elkészítése:

Forraljuk fel a vizet, adjuk hozzá a fűszernövényeket. Hagyjuk egy egész éjszakán át ázni, majd szűrjük le és öntsük át az egészet egy üvegbe. Tároljuk hűtőben.

Teafaolajos szájvíz hozzávalói:

• 1 csésze szűrt víz,
• 4 teáskanál szódabikarbóna,
• 10 csepp teafa-illóolaj
• 5 csepp borsmentaolaj.

Elkészítése:

Keverjük el a csésze vízben a hozzávalókat, majd öntsük át egy üvegbe.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük