fbpx

Gyógynövények sikeres háborúja a PMS ellen

Narancstea gyömbérdarabkákkal.

A nők nagyon is jól tudják, hogy a menstruáció ideje alatt számos lelki és testi tünettel kell megküzdeniük. Ezek a tünetek a következők lehetnek: hangulatingadozás, depresszió, az édességek iránti erős vágyakozás, émelygés, mellfeszülés, izomfájdalmak, álmatlanság, ingerlékenység, fejfájás. A tünetek között a fokozott vízvisszatartás is jelentkezhet. Ezek a szimptómák a hormonális változásoknak köszönhetők és tudhatók be.

Igazából a premenstruációs szindróma diagnózisa sokáig ismeretlen volt orvosi körökben. Ez a kifejezés akkor született meg, amikor már nők is jelentkezhettek orvosi egyetemre és orvossá válva kutatni kezdték ennek a „betegségnek” a tüneteit. Hiszen a férfiak igazából nem tudhatták, nem ismerhették a menstruáció során fellépő tüneteket, ez csak és kizárólag a nők privilégiuma. Így született meg a PMS, vagyis a premenstruációs szindróma, illetve a premenstruációs tünetegyüttes kifejezés.

Léteznek olyan szerencsés hölgyek, akiknek soha semmilyen panasza nem jelentkezik azokon a bizonyos napokon, míg az asszonyok egy része szinte átokként tekint a menstruáció előtti és alatti napokra. Ezek a nők a már említett hormonális változások miatt érezhetik úgy, hogy érzelmi hullámvasúton ülnek, és szinte egy egész cukrászda kínálatát meg tudnák enni egy ültő helyükben. Ezeknek a nőknek nagyon sokat segíthetnek egyes gyógynövények, amelyek jelentősen képesek lecsökkenteni a tüneteket, de akár meg is szüntethetik azokat. Emellett az egészséges táplálkozás és a testmozgás is sokat segíthet.

A premenstruációs szindróma kellemetlen lelki és fizikai tünetei már a havi vérzés előtt akár két héttel is jelentkezhetnek, és még a menstruáció ideje alatt sem szűnnek meg. Az egyik ilyen tünet a fokozott ingerlékenység, amelynek leküzdésére egy gyógyteakeverék nyújthat hathatós segítséget. Egy befőttesüvegben keverjen el két és fél evőkanálnyi gyermekláncfűgyökeret, két evőkanálnyi articsókalevelet, 1,5 evőkanálnyi ezerjófüvet, egy-egy evőkanálnyi lereszelt (kezeletlen) narancshéjat és édesgyökeret. Egy csészébe tegyen egy teáskanálnyit a gyógynövénykeverékből, öntse le forró vízzel, majd hagyja állni 20 percig. Ezt követően szűrje le. Naponta egy-két alkalommal, étkezések előtt fogyasszon ebből a kellemes teából egy-egy csészényit.

A menstruáció során jelentkező idegesség csillapítására a barátcserje is alkalmas. A barátcserje az endokrin rendszer szabályozásában is részt vesz. Ez a gyógynövény csökkenti az FSH (folliculus stimuláló hormon) szintjét, amely hormon az agyban található agyalapi mirigyben termelődik. Az FSH a női ciklus szabályozásában vesz részt. A barátcserje az ösztrogénszintet is csökkenti, ami azért is nagyon fontos, mivel az ösztrogén és az FSH megemelkedett szintje tehető felelőssé a premenstruációs szindróma kialakulásáért. A barátcserje-tinktúrát kúraszerűen (3-6 hónap) kellene ahhoz alkalmazni, hogy a tünetek megszűnjenek. Egy-két hónap szünetet követően a kúrát újra lehet kezdeni.

A Ganoderma gyógygomba (Ganoderma lucidum) nemcsak az immunrendszert erősíti, hanem a vércukorszint szabályozásában is részt vesz. De azoknak a nőknek is ajánlott a fogyasztása, akik a premenstruációs tünetegyüttestől szenvednek. A gomba elsősorban azoknak javasolható, akik ingerlékenyek, idegesek, érzelmileg túlterheltek és álmatlanságban szenvednek a nehéz napokon. A Ganoderma gombát meg lehet vásárolni por, kapszula és kivonat formájában.

A medencében jelentkező görcs és fájdalom ellen jó szolgálatot tesz a macskagyökér, amely görcsoldó hatással is rendelkezik. Érzelmi feszültség és idegesség esetén is nagyon hasznos, ha ezt a gyógynövényt használjuk. A kivonatból 2-3 óránként is el lehet fogyasztani egy-egy adagot addig, míg a görcsös panaszok megszűnnek.

A menstruáció következő kellemetlen tünete a puffadás lehet, amely ellen az egyik leghatásosabb gyógynövény a pitypanglevél, amely vizelethajtó hatással rendelkezik. A gyógynövény levelei káliumot is tartalmaznak, így vizeletürítésnél nem kell attól tartani, hogy túl sok kálium távozik a szervezetből. Pitypanglevélből a szokásos módon lehet teát készíteni.

Emésztést segítő és energiát adó gyógynövények: articsókalevél, gyömbér, narancshéj, tárnics és ezerjófű. Ezek közül a gyógynövények közül bármelyiket ki lehet próbálni tea formájában.

Közvetlenül a menstruáció előtt az ösztrogén- és a szerotoninszint lecsökken, ami akár még depressziós tüneteket is okozhat. A depresszió ellen nagyon hatásos az orbáncfű, amelyet tea, vagy tinktúra formájában lehetséges fogyasztani. Érdemes már a menstruáció előtt egy héttel a gyógynövényhez fordulni, hogy azokon a bizonyos napokon a tünetek ne uralják a napjait.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük