fbpx

Hajhullást okoz a sapka viselése?

Szőke hosszú hajú nő piros kötött sapkában.

A hajhullás bárkit megvisel. A kutatók hosszú évtizedek óta vizsgálják, hogy milyen tényezők állhatnak a hajhullás hátterében. Az eddigi vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a hajhullás hátterében állhat a genetika, az életkor, a hormonok, egyes gyógyszerek, de még egyes betegségek is.

Télen gyakran viselünk sapkát. A kutatók azt is megvizsgálták, hogy a téli időszakban a rendszeres sapkaviselésnek és a hajhullásnak van-e köze egymáshoz. A vizsgálati eredmények azt mutatták, hogy a sapka viselése közvetlenül nem oka a haj elvesztésének, azaz a hajhullásnak. A hajhullást elsősorban a genetika, a hormonok és egyes betegségek okozzák.

A családtörténet, azaz a genetika döntő tényezője a hajhullásnak. A gének ugyanis befolyással vannak a szőrtüsző érzékenységére és a hormonokra. Ez mind a férfiak, mind a nők esetében okozhat hajhullást és egyes esetekben akár még kopaszságot is.

A pubertás, a terhesség és a menopauza során bekövetkező hormonális változások hatással vannak a haj növekedésére. Idősebb korban a hajnövekedés lelassul, a hajszálak elvékonyodnak, a haj megritkul.

Léteznek olyan egészségi állapotok és betegségek, amelyek okai lehetnek a hajhullásnak. Az olyan állapot vagy betegség, mint az alopecia areata (foltos hajhullás), a pajzsmirigy-rendellenességek és az autoimmun betegségek okai lehetnek a hajvesztésnek. Egyes terápiás kezelések, mint a kemoterápia, szintén okozhatnak hajhullást.

A fizikai és az érzelmi stressz is okozhat átmenetileg hajhullást. A haj növekedését pedig megzavarhatja a magas láz, a súlyosabb fertőzés, de még egy nagyobb műtét is, hiszen minden műtét voltaképpen stresszt okoz a szervezet számára és a testünk hajhullással is reagálhat.

A nők gyakrabban küzdenek hajhullással, akár még foltos hajhullással is. Ennek okai között szerepel a szoros lófarok vagy konty viselése, a hajfestés, a gyakori formázás, a hajszárító és a hajvasaló rendszeres használata.

A nem megfelelő táplálkozás, a gyorséttermi ételek és a feldolgozott élelmiszerek is állhatnak a hajhullás hátterében. Ezek az ételek ugyanis nem tartalmazzák azokat a tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek a haj egészségének fenntartásához szükségesek.

Bizonyos gyógyszerek rendszeres szedése is vezethet hajhulláshoz. Ilyenek az ízületi gyulladásra, a depresszióra vagy a rákos betegségre szedett gyógyszerek.

Egyes környezeti tényezők is okai lehetnek a hajhullásnak. Ilyen környezeti tényező lehet a hideg időjárás, a légszennyező anyagok vagy éppen az UV-sugárzás.

Az autoimmun betegség következtében az immunrendszer a szőrtüszőket támadja meg, ami hajhullást eredményez. A fejbőr rossz egészsége is oka lehet a hajhullásnak. Gyulladás, fertőzések vagy az olyan állapotok, mint a korpásodás, szintén hatással vannak a haj egészségére.

A dohányzás és a mértéktelen alkoholfogyasztás is hozzájárul a hajhullás állapotának rosszabbodásához.

Mi okozhat még hajhullást? A környezetben lévő szennyező anyagoknak és toxinoknak való kitettség gyengítheti a hajat és megzavarhatja a növekedési ciklust. A krónikus stressz hormonális egyensúlyhiányhoz vezethet, amely befolyásolja a haj növekedését és hajhullást is okozhat.

Bizonyos vitaminok, például az A-vitamin túlzott bevitele szintén oka lehet a hajhullás kialakulásának. A nem megfelelően kezelt cukorbetegség befolyásolhatja a vérkeringést, ami szintén negatívan hat a szőrtüszőkre.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük