fbpx

Komoly fájdalmat és sérülést okozó napi tevékenységek – túl sok sport, dohányzás, szoros cipő viselése

Fiatal nő ül egy asztalnál, fájó nyakát fogja, előtte laptop és jegyzetek, mobiltelefon.

Az emberek a 40-es, 50-es évek után azt veszik észre, hogy sok olyan dolog van az életükben, ami sokkal nagyobb nehézséget okoz, mint korábban. Illetve azt is megtapasztalhatják, hogy egyes tevékenységek rendszeres űzése, végzése nagyon megviseli a szervezetüket, az ízületeiket, az izmaikat. Ezekkel a tapasztalatokkal egy időben a fizikai fájdalom is megjelenik. Annak jártunk utána, hogy milyen tevékenységek milyen problémákat idézhetnek elő, illetve hogyan védekezhetünk az ellen, hogy még nagyobb fájdalmaink legyenek és még nagyobb kellemetlenségek érjenek bennünket.

Napjainkban nagyon sokan és egyre többet használnak olyan elektronikai eszközöket, mint a számítógép, a laptop, a mobiltelefon és ehhez hasonló technikai eszközök. És egyre többen keresnek fel ortopéd szakorvost az egyre gyakrabban jelentkező hát-, váll- és nyakfájdalmak miatt. Nemcsak izompanaszokat okozhatnak ezek az eszközök, hanem az általuk sugárzott úgynevezett kék fény miatt egyre többen panaszkodnak fejfájásra és sokan a szemészeti rendelőt is felkeresik, hiszen a számítógép előtt végzett munka a szemet is nagyon megterheli.

Az ülő munka, a számítógépen végzett napi tevékenységek okai lehetnek a carpalis alagút szindróma nevű betegségnek is. Ez a betegség zsibbadást okozhat az ujjakban és a kezekben, illetve a csuklóban megjelenhet a fájdalom is. Ennek következtében jelentősen lecsökkenhet az ízületek mobilitása. Kezelés hiányában a betegség tünetei egyre csak súlyosbodnak és a mindennapi munkavégzést sem teszik lehetővé.

A mobileszközök használata szintén oka lehet a rossz testtartásnak, a hát-, a nyak-, a váll- és a szempanaszoknak. Ilyenkor a gerincet túlzott terhelés éri, és ez a hát- és vállizmok megfeszülését idézi elő.

Mit tehetünk? Ha íróasztalnál dolgozunk, használjunk ergonomikus széket és állítsuk be úgy a számítógép és a köztünk lévő távolságot, ami a kényelmes munkavégzést teszi lehetővé. Óránként legalább 5 percre álljunk fel az asztal mellől és pihentessük a szemünket, mozgassuk meg a végtagjainkat, végezzünk nyújtógyakorlatokat.

A nem megfelelő cipő viselése is árt az egészségnek. Ez nemcsak fájdalmat, hanem az ízületek károsodását is előidézheti. Ha egész nap álló munkát végzünk, mindenképpen viseljünk kényelmes lábbelit és fordítsunk különös gondot annak tisztán tartására, ápolására. Legyen legalább két pár cipőnk, hogy rendszeresen ki tudjuk tisztítani a cipőinket, legyen ideje szellőzni és megszáradni.

Dicséretes, ha valaki sportol, viszont minden edzés előtt melegítsünk be, majd a mozgás, edzés után nyújtsuk meg az izmainkat. Ha nem így teszünk, különféle sportsérüléseket fogunk elszenvedni, mint például krónikus íngyulladás, stressztörés, izom- és ízületi húzódás.

A rendszeres testmozgás nagyon jó dolog, azonban sokféle sérülést szenvedhetünk el, amennyiben túlerőltetjük magunkat, az izmainkat, ugyanis a folyamatosan mozgó ízületek elszakadhatnak, nem gyógyulnak megfelelően és hegszövet is kialakulhat.

A kemény felületen edző sportolóknál izom- és ínszakadások is kialakulhatnak, ezek azonban negatívan hatnak a térdízületekre. A sportolók gyakran szenvednek még stressztöréstől, amely idővel súlyosbodhat is. A teniszezőknél alakulhat ki úgynevezett teniszkönyök, amely porc- és ínkárosodáshoz vezethet.

A folyamatos gerincfeszültség hátfájdalmat okozhat. Kétféle hátfájás létezik: az akut és a krónikus. Az akut hátfájás jellemzően gyorsan jelentkezik és éles, intenzív fájdalmat okoz, azonban 2-3 napon belül megszűnik. A krónikus hátfájás 6 hónapnál tovább tart.

Hátfájás nagyobb gyakorisággal fordul elő azok körében, akik dohányoznak. Nikotin hatására a szervezetben dopamin szabadul fel, ami voltaképpen függőséghez vezet. Azonban a cigarettafüst negatívan befolyásolja a szervezet azon képességét, hogy oxigénben gazdag vért szállítson a szövetekbe és a csontokba. Az alapvető tápanyagok és a vér csökkent áramlása a gerinclemezek degenerációját eredményezheti. A dohányosok körében fokozott a csontritkulás kockázata is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük