fbpx

Hashajtók, amelyek nem okoznak hozzászokást

Női kéz nyúl egy pohár felé, amelyben joghurt, zabpehely és chiamag van, tetején áfonyával.

A patikában sokféle hashajtót javasolhatnak nekünk, azt azonban tudnunk kell, hogy ezeknek a gyógyszereknek a szedésével még nem oldódnak meg a gondjaink. A bélrendszernek ugyanis olyan táplálékokra van szüksége, amelyek rostokban bővelkednek, hiszen ezek a rostok képesek igazán nagytakarítást végezni és méregteleníteni a bélrendszert. A hashajtók csak megbolygatják a bélbolyhokat, kiürítik a szervezetből a hasznos pro- és prebiotikumokat és még hozzászokást is okoznak, azaz vagy másfajta gyógyszerre lesz szükségünk a korábbi hatás eléréséhez, vagy egyre nagyobb dózisban kell szednünk ezeket a pirulákat, ami viszont többet árt, mint amennyit használ.

Sokan nem hiszik el, de már akkor is egy pillanat alatt megoldódhat a székrekedés problémája, ha váltunk, mégpedig abban, hogy több vizet és több rostot fogyasztunk. Sajnos a pajzsmirigybetegségem miatt én is gyakran küzdöttem a székrekedés problémájával, de tudtam, hogy ez hosszútávon nemcsak nekem, az egészségemnek sem tesz jót. Hiszen a gyakori székrekedés akár még bélrendszeri betegséget is okozhat, nem beszélve az aranyérről.

Azonban mióta sok rostot fogyasztok, semmilyen emésztési zavarom nincs. Hogy mi a titok? Mindennap elegendő vizet iszom, és egy keveréket is fogyasztok. Egy kis tálkába natúr joghurt vagy kefir kerül, majd ebbe keverek egy-egy teáskanálnyi útifűmaghéjat, őrölt zabpelyhet, chiamagot, és ebbe még keverek valamilyen aszalt vagy szezonális gyümölcsöt. Mióta mindennap ezt eszem tízóraira, semmilyen székrekedéssel összefüggő problémám nincs. Természetesen ezektől az összetevőktől el lehet térni, de mindenképpen lényeges a napi rostbevitel és a rendszeres vízfogyasztás. Én ezt még gyógyteákkal is kiegészítem. A testem jelez, hogy mikor milyen teára van szüksége, de nagyon szeretem azokat a gyógyteakeverékeket, amelyek édesköményt is tartalmaznak, mivel az emésztési zavarok egyik remek gyógyítója is ez a gyógynövény.

Mit fogyasszunk még, ha székrekedéssel küzdünk? Tehát fontos, hogy elegendő vizet igyunk, fogyasszunk probiotikumokban és rostokban bővelkedő táplálékokat. Ebbe a csoportba tartoznak a zöld leveles zöldségek is, amelyek nemcsak rostokban, hanem magnéziumban is bővelkednek. Ez egy olyan elektrolit, amely természetes módon lágyítja a székletet.

Az említett útifűmaghéj serkenti a belek összehúzódását és segít felgyorsítani a széklet áthaladását az emésztőrendszerben.

A lenmag is kiváló rostforrás, amely szintén sokat segít a székrekedés enyhítésében, hiszen megkönnyíti a széklet bélrendszeren történő áthaladását. A lenmagot meg is őrölhetjük, és ezt is hozzáadhatjuk a joghurtunkhoz.

A szilvalére és az aszalt szilvára is számíthatunk, de egyébként az aszalt gyümölcsök mindegyike kiváló rostforrás, így mindegyik segíthet az emésztési zavarok és a székrekedés leküzdésében.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük