fbpx

A karfiol jót tesz az agy működésének – köményes-csicseriborsós karfiolsaláta-recepttel

Faasztalon karfiol és karfiolrózsák.

Hazánkban nagyon sokan kedvelik a karfiolt, amely a keresztesvirágú zöldségek családjába tartozik és mint ilyen, roppant egészséges is.

A karfiol Ázsiában őshonos, majd egész Európában elterjedt, ugyanis XIV. Lajos francia uralkodó olyannyira megkedvelte, hogy nem hiányozhatott az étrendjéből. Először Franciaországból indult hódító útjára, majd egyre több európai országban vált ez a zöldség egyre népszerűbbé. Mutatjuk is, hogy miért érdemes rendszeresen fogyasztani ezt a zöldséget, illetve hogy milyen gyógyító tulajdonságokkal is rendelkezik.

A karfiol csak nagyon kevés kalóriát tartalmaz, ellenben tele van hasznos és értékes vitaminokkal, ásványi anyagokkal és antioxidánsokkal. Egyes feltételezések szerint csökkenti a rákos betegségek esélyét, nagyon jól csillapítja az emésztési problémákat, a fogyáshoz is hozzájárul, illetve magas tápanyagtartalma miatt még a csontokat is erősíti.

A karfiolnak csak alacsony a glikémiás indexe, illetve magas a rosttartalma, ezért egy cukorbetegbarát táplálékról van szó.

A karfiol nemcsak nagyon sok antioxidánst, hanem sok-sok fitotápanyagot is tartalmaz, amelyek mind csökkenthetik a rákos betegségek kockázatait. Megtalálható benne a C-vitamin, a mangán, a koffeinsav, a rutin, a kvercetin, a felurinsav. Ezek mind olyan tápanyagok, amelyek csökkentik az oxidatív stressz esélyeit. Márpedig ez azért nagyon lényeges, mivel az oxidatív stressznek nagy szerepe van a rákos betegségek kialakulásában.

Ezen kívül a karfiol K-vitaminban is rendkívül gazdag, amely pedig erős gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. Ez is roppant lényeges, mivel a rákos betegségek kialakulásában a gyulladásnak is igencsak nagy a szerepe.

A karfiol foszforban és kolinban is bővelkedik, amelyek nélkülözhetetlenek az agy és az idegrendszer hatékony működéséhez.

A zöldség gazdag forrása még a káliumnak és a B-vitaminnak is, amelyek szintén aktívan hozzájárulnak az agy és az idegrendszer egészségéhez. Ezek a tápanyagok a megfelelő idegi kommunikációt is biztosítani tudják, illetve segítenek az olyan neurotranszmitterek előállításában, mint a szerotonin és a dopamin. A zöldség ezen kívül, kolinban is bővelkedik, amely nemcsak a memóriát segíti, hanem a tanulási képességeket is fokozza.

A karfiolból remek salátát is készíthetünk, most egy ilyen receptet mutatunk be.

Köményes-csicseriborsós karfiolsaláta hozzávalói:

• egy közepes fej karfiol,
• 20 dkg csicseriborsó,
• 2 gerezd fokhagyma,
• 1 teáskanál kömény,
• ízlés szerint só és bors,
• 3 evőkanál olívaolaj,
• 1 doboz natúr joghurt,
• egy citrom leve,
• egy csokor petrezselyemlevél.

Elkészítése:

Szedjük rózsáira a karfiolt és pároljuk meg. Főzzük porhanyósan puhára a csicseriborsót is. Közben keverjük el a joghurtot a citrom levével, az olívaolajjal, adjuk hozzá a lereszelt fokhagymát, a sót és a borsot. Miután megfőtt a borsó és a karfiol, szűrjük le és hagyjuk kihűlni, majd keverjük hozzá a joghurtos öntetet. Végezetül szórjuk meg petrezselyemlevéllel.

1 hozzászólás

  1. Tiborné Kengyel

    Epével műtöttek kettő lével főzve fogyaszthatják a karfiolt, így nem puffaszt.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük