fbpx

Ijedelmet okozhatnak, de nem mind veszélyes – terítéken a bőrproblémák

Oldalnézetből egy fiatal nő, mögötte szemből egy idősebb nő áll ráncosabb, foltos bőrrel.

Ahogy öregszünk, úgy egyre több változást tapasztalhatunk nemcsak az életünkben és az egészségünkben, hanem bizony a bőrünkön is. Nem minden esetben kell megijedni, azonban ha valami gyanúsat tapasztalunk és szeretnénk megnyugodni, mindenképpen keressünk fel egy bőrgyógyászt, mivel egy cikk elolvasását követően még nem biztos, hogy azonosítani tudjuk a saját problémáinkat. A szakszerű orvosi kivizsgálást semmi sem pótolhatja. Mutatjuk is, hogy milyen bőrproblémák szaporodhatnak el idősebb korunkban.

Májfoltok, kisebb-nagyobb sötét foltok is megjelenhetnek időskorban a bőrön, például a kézen, a vállon, az arcon, a karon. Ez általában azért alakul ki, mivel fiatalabb és idősebb korban gyakran érte napfény a bőrfelületet. Ezért is érdemes fényvédőt és naptejet használni minden egyes nap, hiszen így elkerülhetjük ezeket az időskorban jellegzetes foltokat. Nem igényelnek ugyan kezelést, azonban bőrgyógyásznak mindenképpen meg kell mutatni.

A bőrön megjelenhetnek vörös dudorok is, úgynevezett angiomák. Ezek a hason, a háton és a mellkason alakulnak ki. Nem okoznak fájdalmat, de egyes esetekben vérezhetnek is. Ha valakinek gondjai vannak ezekkel a kis kinövésekkel, akkor kérheti azok lézeres eltávolítását.

A varikózus vénák megduzzadhatnak, amelyek zömében a lábakon jelennek meg, és az életkor előrehaladtával egyre komolyabb problémákat is jelenthetnek. A vénák be is gyulladhatnak és vérrögképződés is kialakulhat. A varikózus vénák fájdalmat is okozhatnak. A kompressziós harisnya sok esetben segíthet csillapítani a tüneteket, de előfordul, hogy műtétre is szükség lehet.

A pókvénák voltaképpen kisebb – törött – ereket foglalnak magukban, amelyek főként a lábakon és az arcon bukkannak fel. Sérülés és hormonváltozások is segítik a kialakulásukat. A kompressziós harisnya és a megfelelő arckrémek, szérumok használata csökkentheti a pókvénák megjelenését.

Az öregedő bőr egyre szárazabbá válik, ami viszketést eredményezhet. Ha azonban a viszketés semmilyen otthoni kezeléstől sem múlik, akkor érdemes minél hamarabb konzultálni a háziorvossal, mivel a bőrviszketés sok más betegség egyik vezető tünete is lehet. Például ilyen a vesebetegség, a vashiány, a pajzsmirigybetegségek és a májproblémák.

A bőrfelszín közelében lévő kis erek is „összetörhetnek”, ami miatt könnyen véraláfutásos lehet az a bőrfelület, amely megsérült. Ahogy öregszünk, a bőrünk egyre vékonyabbá válik, elveszíti a zsírt, így könnyen megsérülhet és kialakulhatnak rajta lilás zúzódások, foltok. Komolyabb betegséget is jelezhet ez a probléma, illetve vérhígító gyógyszereknek is lehet ilyen mellékhatásuk.

A kor előrehaladtával ráncok is megjelennek rajtunk. A dohányzás, az elégtelen alvás és az egészségtelen táplálkozás felgyorsítja ezt a folyamatot. Fontos, hogy védjük magunkat a naptól, használjunk a bőrtípusunknak megfelelő termékeket és ne dohányozzunk.

A sérült bőrsejtek gyakran rákos sejtekké fajulhatnak. A bőrrákok kialakulásában nagy szerepe van a szoláriumnak és az UV-sugárzásnak, de a bőrrák kialakulásában a géneknek is nagy a szerepük.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük