fbpx

Jelek, hogy nem mozgunk eleget

Idősebb pár fut a szabadban, háttérben fenyőfák.

A testünk különféle jelzésekkel és tünetekkel hívja fel a figyelmet sok mindenre. Annak is vannak jelei, ha nem mozgunk eleget. Mutatjuk is, hogyan jelez a testünk, ha az inaktív életmódot részesítjük előnyben.

A fizikai aktivitás elengedhetetlen az egészséges és hosszú élethez. A napi 30-40 perces mérsékelt testmozgás segíthet a testsúly kezelésében és csökkentheti a krónikus betegségek, például a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és a veseproblémák kockázatát.

Az mozgásszegény életmód rendkívül káros. Az egyik jel, hogy nem mozgunk eleget, nem más, mint a nem megfelelő emésztés. A sok ülés miatt ugyanis a belek renyhévé válnak, és ez bizony emésztési zavarokhoz, például székrekedéshez vezethet.

Amennyiben nem mozgunk eleget, úgy az ízületeink könnyen merevvé válnak, aminek következtében a mozgás egyre fájdalmasabb lesz. A bokában, a vállakban és a térdben egy úgynevezett szinovális folyadék van, ami segíti az ízületek mozgását. Azonban ha nem mozgunk eleget, akkor ez a folyadéktermelés lelassul, ami az ízületek merevségét és fájdalmát okozhatja. Ha reggelente azt tapasztaljuk, hogy recsegnek-ropognak az ízületeink, akkor bizonyára nem termelődik elegendő folyadék az ízületekben és nem mozgunk eleget.

A mozgás során endorfin, azaz boldogsághormon szabadul fel az emberi szervezetben. Ha valaki túl sokat aggódik és szorong, akkor ez is jelezheti, hogy nem mozog eleget.

Az ülő életmód egyik következménye a vízvisszatartás. Emiatt lehet ödémás a boka, illetve a szem alatti puffadás is jelezheti, ha valaki az ülő életmódot részesíti előnyben.

Sokan azért nem sportolnak, mozognak, mert fáradtnak érzik magukat. Pedig minél inaktívabbak vagyunk, annál jobban elhatalmasodik rajtunk a fáradtság, ellenben a rendszeres testmozgás energiát szabadít fel a szervezetünkben.

Ha ülő életmódot folytatunk, viszont ugyanannyi a kalóriabevitelünk, mintha mozognánk, akkor ne is csodálkozzunk, ha folyamatosan hízunk. Hiszen minél kevesebb lesz az energiafelhasználásunk, annál több bevitt kalória rakódik ránk, ami extra zsírsejteket és így hízást is von maga után.

Azok, akik ülő életmódot folytatnak, gyakran panaszkodnak álmatlanságra, ellenben ha valaki mindennap mozog, azaz sportol valamit, akkor kevesebb lesz az esély arra, hogy álmatlanságban fog szenvedni.

Nemcsak a testünknek, az agyunknak is nagy szüksége van a rendszeres mozgásra. A testmozgás jelentősen lecsökkenti a feledékenység és a demencia kialakulásának kockázatait, illetve még a koncentrációs képességünk is jelentősen megnő, amennyiben az aktív életmódot részesítjük előnyben.

Az ülő életmód fokozza a cukor utáni sóvárgást és megnöveli sok-sok betegség kockázatát, ilyen a szív- és érrendszeri betegség és a 2-es típusú cukorbetegség is.

  1. Szuhay Péter

    Tudatosítani kell, hogy ez is egy ördögi kör: kevés mozgás – fájó ízületek – még kevesebb mozgás! Nyilván mindent lehet túlzásba vinni, két idős kedves ismerős ment keresztül csípőprotézis műtéten egy végig teniszezett élet vége felé. Talán a napi 8 kilométer gyaloglás lehet az optimum.

  2. Hosszu Imréné

    Négy öt óra a konyhában és a mosás teregetés kiteszi a nyolc kilométert? plusz mosogatás!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük