fbpx

Kalciumdús táplálékok

Sok kalciumot tartalmazó táplálékok: mandula, bab, brokkoli, borsó, mák, joghurt, túró, szardella, zöld leveles zöldségek.

Gyermekkorunkban úgy tanultuk, hogy azért is kell sok tejet inni, mivel ez jót tesz a csontjainknak, hiszen tele van kalciummal. Felnőttként tudjuk, hogy nem csak a tej tartalmaz sok kalciumot és hogy a kalcium nem csak a csontok egészségét képes biztosítani. A kalcium szabályozza a normál izomfunkciót, segít az idegi jelek továbbításában, szabályozza a szívverést, megakadályozza a vérrögök és a csontritkulás kialakulását.

Azonban nem csak a tej tartalmaz kalciumot, sőt vannak olyan táplálékok, amelyekben több van ebből az ásványi anyagból, mint a tejben. A magvak is gazdag forrásai a kalciumnak. Ide tartozik a szezámmag, a chiamag vagy a mák. Ezen kívül a chiamag omega-3 zsírsavban is rendkívül gazdag.

A legtöbb sajt is kiváló forrása a kalciumnak. Szakértők szerint a szervezet könnyebben „elnyeli” a tejtermékekből, mint a növényekből származó kalciumot. A tejjel kapcsolatban azt mondják a legújabb tanulmányok, hogy csökkenti a szívbetegségek, a sajt pedig a metabolikus szindróma kialakulásának a kockázatát. A metabolikus szindróma növeli a szívbetegség, a 2-es típusú cukorbetegség és a stroke kialakulásának esélyét.

Sok kalcium van még a joghurtban is. A joghurt egy probiotukumban gazdag táplálék, amely gazdag forrása még a foszfornak, a káliumnak és B12-vitaminnak. Kutatások igazolják, hogy a rendszeres joghurtfogyasztók körében kevesebb az anyagcsere-betegség, ilyen például a 2-es típusú cukorbetegség is.

A bab és a lencse gazdag rostban, fehérjében és mikrotápanyagokban is, hiszen van benne cink, vas, folsav, magnézium és kálium. Kalciumban is bővelkednek ezek a hüvelyesek. A bab ezen kívül segíthet csökkenteni a rossz, vagyis az LDL-koleszterin szintjét és csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának a kockázatát.

A mandula sok rostot tartalmaz, de egészséges zsírban és fehérjében is gazdag, illetve kiváló forrása a magnéziumnak, a kalciumnak, a mangánnak és az E-vitaminnak. Ezen kívül segíthet csökkenteni a vérnyomást, a testzsírt és az anyagcsere-betegségek egyéb kockázati tényezőit.

A zöld leveles zöldségek is gazdagok kalciumban, így érdemes azokat is rendszeresen fogyasztani.

  1. Simon Erika

    Nagyon figyelemre méltó amiket olvasunk nem tudom miért,de az én koleszterin szintem sem gyógyszertől sem ezektől a természetes dolgoktól nem akarnak normális szintre csökkenni

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük