fbpx

Káliumban gazdag táplálékok

Koptatott vágódeszkákon fürtös paradicsom, félbevágott avokádó, burgonya, fehér porcelántálakban spenótlevelek, tökmag, mandula, bab, mazsola.

Káliumra minden embernek szüksége van. Ez az ásványi anyag segíti többek között a szív egészségét biztosítani, mégpedig a vérnyomás megfelelő szabályozásával. A kálium nagyon sok zöldségben és gyümölcsben megtalálható. Többek között nagyobb mennyiségben van jelen a spenótban, a brokkoliban, a burgonyában, az édesburgonyában, a gombában, a borsóban, az uborkában, a cukkiniban, a sütőtökben és a zöld leveles zöldségekben. Gyümölcsök közül a grépfrút, a narancs, a paradicsom és a barack tartalmaz nagyobb mennyiségben káliumot.

A tejnek és a joghurtnak is magas a káliumtartalma, illetve egyes halak is tartalmazzák ezt az ásványi anyagot, mint például a hering, a lazac, a tőkehal vagy a pisztráng. A hüvelyesek között is találhatunk olyanokat, amelyek bővelkednek ebben az ásványi anyagban, például a lencse, a vesebab, a szójabab. A barna rizs, a teljes kiőrlésű termékek és a dió is sok káliumot tartalmaz.

A káliumpótlás nem mindenkinek megengedett. Ha valakinek például vesebetegsége van, akkor csak óvatosan fogyasszon olyan táplálékokat, amelyek káliumot is tartalmaznak. Amikor a vesék nem működnek megfelelően, akkor túl sok kálium maradhat a szervezetben, ez pedig ideg- és izomproblémákat okozhat.

A kálium segít a normális vérnyomás fenntartásában. A kálium a veséket is megtámogatja, mégpedig úgy, hogy segít a szervezetből kiüríteni a nátriumot, ha az túl nagy mennyiségben van jelen. Ez azért nagyon hasznos, mert a magas nátriumszint vérnyomás-emelkedést okozhat.

A kálium abban is a segítségünkre lehet, hogy eredményesen lazítja el az erek falát. Amennyiben az erek túlságosan merevek és feszesek, ez magas vérnyomást okozhat, ez pedig előbb-utóbb akár komoly szívproblémákat is generálhat.

Az izmoknak is szüksége van erre az ásványi anyagra, azaz a káliumra. Az izmok megfelelő rugalmasságát és azok összehúzódását segíti és biztosítja ez az ásványi anyag. A kálium kiemelt szerepet játszik az idegek megfelelő működésében is. Ha úgy véljük, hogy nincs elegendő kálium a szervezetünkben, vagy ezt a laborvizsgálatok is igazolták, akkor fogyasszunk káliumban gazdag táplálékokat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük