fbpx

Mi történik, ha éhgyomorra kávézunk?

Két csésze frissen lefőzött kávé, mellette kávészemek.

Ön is úgy érzi, hogy a reggeli kávé nélkül el sem indulhat a napja? Reggel a kávé az első gondolata és éhgyomorra kortyolgatja ezt a fekete italt? Hozzáértők egyöntetű véleménye az, hogy a lehető legrosszabbat tesszük az egészségünkkel, ha reggeli előtt kávézunk.

Különösen igaz ez arra, akinek az epehólyagjával van problémája. Epebetegségben a reggeli kávéfogyasztás okozhat étvágytalanságot, éles fájdalmat, de még hányingert, hányást is, sőt még hasmenés is előfordulhat.

A kávéban koffein található, amely lehet, hogy felpörgeti először a szervezetet, de aztán szorongást is okozhat. Ez később rögeszmés-kényszeres gondolatokat is szülhet, illetve fóbiákat is generálhat – legalábbis egyes szakértők ezt állítják.

Sokan azt gondolják, hogy a kávé segít gondolkodni, de az igazság az, hogy az elfogyasztása után egy órával már jelentősen rontja a koncentrálóképességet.

Magas vérnyomástól szenved? Ha emellé még kávét is fogyaszt, nagy veszélynek teszi ki magát, mivel a kávé megemeli a vérnyomást. Ezek a kellemetlen tünetek akár két-három óra múlva is jelentkezhetnek, miután megitta a kávéját. Kávé helyett igyon inkább vizet, mert ez még a vérnyomásnak is jót tesz.

A kávéfogyasztás és az emlőbetegségek közötti kapcsolat ma már tudományosan igazolt. Fibrocisztás emlőbetegséget okozhat, ha valaki túl sok kávét fogyaszt. Ez a hatás a benne lévő koffeinnek köszönhető.

A koffein a menopauza kellemetlen tüneteit is felerősítheti, így azoknak a hölgyeknek, akik a menopauzába léptek, mindenképpen javasolt a kávéfogyasztásának mérséklése, illetve abbahagyása. Helyette igyon gabonakávét, mert az rendkívül egészséges. A koffein egyébként jelentősen felerősíthet egyes menopauzális tüneteket. Ilyen például az éjszakai izzadás, a hőhullámok megjelenése, de még a hüvelysorvadás folyamatának felgyorsulásáért is felelőssé tehető a koffein.

A kávé nemcsak fáradtságot okozhat, de megemeli a szervezet stresszhormonszintjét is, így nemhogy nyugodtabb, de sokkal idegesebb lehet egy csésze kávé elfogyasztását követően.

A kávé a bőrre is negatív hatást gyakorol, mivel jelentősen lecsökkenti a kollagénszintézist, ami a bőr puhaságát és rugalmasságát képes biztosítani. Minél több koffeint visz be valaki szervezetébe, annál jobban roncsolódik a bőr állapota.

  1. Kondor Dezsőné

    Szeretnék érdeklődni, hogy a cukorbetegnek a koffein-
    mentes kávé megfelelőbb-e?

    Köszönettel: Kondor Dezsőné

    1. A cukorbetegségtől függetlenül egészségesebb a “koffeinmentes” változat, bár azt tudni kell, hogy valójában nem létezik koffeinmentes kávé, csak csökkentett koffeintartalmú.

  2. Horváth Nikolett

    Én regel fel keltem nekem az az első hogy kávét iszom és meg csinaltam meg itam és hányingerem lett és nem tudom hogy mijert van ez

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük