fbpx

Miért és hogyan szokjunk le a dohányzásról?

Kettétört cigaretta jelképezi a dohányzásról való leszokást.

A dohányzás egy olyan káros szenvedély, amely évente több ezer emberéletet követel. Ez a cigarettában található rákkeltő anyagok számlájára írható. A függőséget a cigarettában lévő nikotin okozza, amely először hangulatjavító hatással bír, éppen ezért van az, hogy a leszokni kívánó személyek szinte már depressziósak lesznek, ha nem gyújthatnak rá. Azonban mindenképpen ajánlatos erről a káros szenvedélyről minél hamarabb lemondani, ugyanis súlyos betegségek kiváltója lehet. A három leggyakoribb betegség, amely a rendszeres dohányzás miatt alakulhat ki az érelmeszesedés, a rák és a tüdőtágulás. Ma hazánkban sokan halnak meg tüdőrákban. A betegek kilencven százaléka dohányzott, vagyis a dohányosok esetében tizenkétszer nagyobb a tüdőrák kialakulásának a kockázata, mint azoknál, akik soha életükben nem cigarettáztak. A dohányzás a szív- és érrendszert is nagyon megterheli, sok dohányos ezért hal meg szívinfarktusban. Amennyiben valaki dohányzik, az elhízottak táborába tartozik és emellett még mozogni sem szokott, akkor jelentősen megnő a dohányzó személynél a szívbetegség kialakulásának a kockázata.

A dohányzás okozhat még száj-, torok- és gégerákot, de a trombózis, a fekélyek és a magas vérnyomás kialakulásának kockázata is megnövekszik. Nőknél a méhnyakrák veszélye emelkedik meg drasztikusan a cigarettázás miatt. A dohányosok akár tizenkét évvel kevesebb ideig élhetnek, szemben azokkal, akik soha nem éltek ezzel a szenvedéllyel. Azonban jó tudni, ha például valaki felhagy a káros szenvedélyével, akkor már öt füstmentes év után sem lesz nála nagyobb a szívbetegségek kockázata, mint azoknál, akik soha nem szívtak el egyetlen cigarettát sem.

Hogyan kezdhet neki a leszokásnak? Az első és legfontosabb, hogy ne halogassa a dolgot és ne keressen folyton indokot, hogy most éppen miért nem hagyja abba. A lehető legjobb, ha nem valamilyen válságos időszakban próbálkozik a leszokással. Egyesek szerint erre a legjobb alkalom a nyaralás, míg másoknak csak úgy sikerült végleg megválni szenvedélyüktől, ha egy átlagos hétköznapon nem gyújtottak rá soha többet. Nyilván ezt mindenkinek saját magának kell eldöntenie. Abban is megoszlanak a vélemények, hogy azonnal abba kell hagyni a dohányzást, vagy a fokozatosság elve segít végleg megszabadulni a füstölgéstől. Egyesek szerint a napi adag csökkentése semmire sem vezet, hiszen indok mindig van, hogy éppen miért nem aznap szívja el az utolsó szálat. Olyan is akad, akinek az önmagával szembeni szigorúság segített, vagyis sokáig magánál tartotta a cigarettáját, de attól a naptól kezdve, hogy elhatározta, hogy nem gyújt rá többet, tartotta is magát ehhez. Erre sincs egyéni recept. Ismerek olyan személyt is, aki egyik napról a másikra leszokott, de olyan személyt is, aki fokozatosan csökkentette a napi adagját, aztán eljött a nap, amikor soha többet nem gyújtott rá.

A dohányzásról való leszokást az is megkönnyíti, ha a dohányos személy felhagy a napi rituáléival. Vagyis ne gyújtson rá reggel, ne igyon kávét, vagy ne annyit, mint korábban, étkezés után se a cigi legyen az első gondolata, hanem helyette meditáljon vagy sétáljon egyet. Változtasson az étrendjén, fogyasszon minél több zöldséget és gyümölcsöt, hiszen egyrészt egészségesek, másrészt segítenek a méreganyagok szervezetből történő kiürítésében. Egyes ételek és italok – kávé, vörösbor, csokoládé, kóla – fokozhatják a nikotinéhséget, így ezeket jobb mellőzni a leszokás időszakában. Ellenben fogyasszon minél több olyan táplálékot, amelyek sok A-, B-, C- és E-vitamint, illetve cinket tartalmaznak, mert ezek jelentősen lecsökkentik a dohányzás utáni vágyat.

Próbáljon a leszokás időszakában pozitívan gondolkodni, és ne úgy fogja fel, hogy valamit elvettek Öntől azzal, hogy nem cigarettázhat, hanem cserébe kap valamit, mégpedig tiszta tüdőt, egészségesebb szerveket, jó hangulatot és ápoltabb, illatosabb külsőt. A leszokásról mindenképpen tájékoztassa a barátait és a családtagjait, és kérje meg őket, hogy legyenek Önnel türelmesebbek és semmiképpen se kínálják meg cigarettával, hiszen így nagy a visszaszokás esélye. Ha néha elcsábul, ne ostorozza magát, kezdje elölről a leszokási projektjét. Egyszer eljön az az idő, amikor hiába kínálják meg egy bűzölgő rúddal, lazán és könnyedén tud majd nemet mondani.

Adjon Önnek erőt a tény, hogy világon már több millió embernek sikerült örökre megszabadulnia a káros szenvedélyétől. Önnek miért ne sikerülhetne?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük