fbpx

Milyen hatással van az öregedés a csontjaink állapotára?

Idős férfi és idős nő kezükben súlyzókkal ülnek a konditeremben.

Az öregedési folyamatokat megállítani nem tudjuk, viszont lassítani igen. Az öregség minden szervünkre, szövetünkre és sejtünkre hatással van, még a csontsejtekre, azaz a csontjainkra is. Mutatjuk is, hogy az életkor előrehaladtával hogyan is változnak a csontjaink, milyen változásokon mennek keresztül.

A csontjaink tele vannak rugalmas rostokkal, például kollagénnel, de a csontokban kalcium és foszfor is megtalálható. A csontok a testtömegnek körülbelül 15 százalékát teszik ki és úgy lettek felépítve, hogy bírják az olyan terheléseket, mint például a futás vagy a gyaloglás. Voltaképpen ezek a tevékenységek stresszt is jelentenek a csontok számára, azonban minél idősebbek leszünk, a csontjaink annál nagyobb stressznek élik meg ezeket a terheléseket, de csak akkor, ha nem erősítjük sem a csontokat, sem pedig az izmainkat.

Amikor megszületünk, körülbelül 300 csonttal rendelkezünk, majd ez leredukálódik körülbelül kétszázra. Ennek az az oka, hogy sok csontunk „összeolvad”, eggyé válik más csontokkal.

A csontjaink ásványianyag-sűrűsége a húszas éveinkben tetőzik, majd ekkortól csökkenni kezd. Kinél gyorsabban, kinél lassabban megy végbe ez a folyamat. Ha azonban ügyelünk a rendszeres testmozgásra és a kalciumban, D-vitaminban, bórban, magnéziumban és K-vitaminban gazdag táplálékok bevitelére, akkor ez a folyamat jóval lassabban következik be.

A természetes csontvesztés az élet közepén felgyorsul. A hölgyeknél a menopauza időszaka számít igazán vízválasztónak. Ennek az az oka, hogy az ösztrogén szintje csökken, márpedig ennek a hormonnak igencsak nagy a védő szerepe a csontritkulás megelőzésében. A férfiaknál lassabban, később következik be a tesztoszteron szintjének csökkenése, így esetükben a csontritkulás is a későbbi életszakaszban következhet be.

Hogyan védhetjük meg a csontjainkat? Tehetünk néhány lépést mi is annak érdekében, hogy a csontjaink erősek és egészségesek maradjanak. A kalcium a D-vitaminnal együtt erősíti a csontokat, míg a súlyzós gyakorlatok az új csontsejtek képződését segítik és ösztönzik.

A dohányzás csökkenti az ösztrogénszintet és mérgező hatással van a csontsejtekre is, így fokozva a csontritkulás kialakulását.

Vannak olyan tényezők, amelyek esetén érdemes néhány évente csontsűrűség-vizsgálatot végeztetni. Ilyen például a családi halmozódás, az alacsonyabb testtömeg és a korábbi csonttörések.

  1. Répási. Mária

    Az örök mozgás csodákra képes én 25 éve aerobik órákat tartok hetente öt alkalommal emelett fogyasztok kollagént naponta háromszor iszom szedek C D vitamint kalcium magnézium és még több féle vitamint erőm teljében vagyok fitt vidám egészséges pedig augusztusban töltöm a 74 évemet. Mindenki élhet ilyen életet csak kitartás és akarat erő kell hozzá. T: Mária

    1. Jó magának, kedves Mária! Sajnos azonban az akaraterő és a kitartás nem elég. 73 leszek májusban. Rengeteget mozogtam amíg tudtam és én is szedek többféle vitamint. Sajnos azonban van egy autoimmun betegségem, ami már ráhúzódott a csontjaimra is és bizony nagyon tudnak fájni! Már nem tudok napi 1 órákat tornázni, be kell érnem a napi sétával, pedig ahhoz szoktam, hogy folyamatosan mozgásban vagyok, a kutyámmal futottam is (nagy testű, skót juhász kankutya volt, naponta többször is alaposan meg kellett mozgatni – sajnos már 23. éve, hogy nincs mellettem), szobabicikliztem is, igazán mindent megtettem minden téren azért, hogy egészséges időskorom legyen. De a genetika és az autoimmun betegség közbeszólt. Úgyhogy nem mindenki élhet olyan életet mint Ön, bármennyire is szeretnénk. További jó egészséget kívánok!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük