fbpx

Milyen kiegészítőkre lehet szüksége a vegetáriánusoknak?

Egy szürke asztalon vegan felirat, körülötte zöldségek és gyümölcsök, sárgarépa, cékla, avokádó, sárga paprika, egy tálban vörös áfonya,

Manapság sokan döntenek amellett, hogy vegetáriánusok vagy vegánok lesznek. A hústól és más állati termékektől való tartózkodás nemcsak nagy önkontrollt, hanem kitartást is igényel. Sokan hamar feladják a vegán életmódot, míg mások egy életen át kitartanak mellette. Cikkünk nekik szól, hiszen aki vegán vagy vegetáriánus lesz a jövőben, vélhetően hiányt szenvedhet egyes tápanyagokból, vitaminokból és ásványi anyagokból, így ezek bevitelére különösképpen figyelniük szükséges.

Az egyik ilyen tápanyag a kalcium, amely nagyon sok testi funkcióban vesz részt. Leginkább az érrendszer támogatása, de az izomfunkciók, az idegek megfelelő működése, illetve a csontok szilárdsága is a feladatai közé tartozik. A vegán életmódot folytatók sok esetben nem jutnak elegendő kalciumhoz, hiszen nem fogyasztanak állati eredetű termékeket. A kalcium szerencsére növényi táplálékokkal is bevihető a szervezetbe, például kelkáposztával, brokkolival, vízitormával, spenóttal vagy káposztával.

Amennyiben valaki vashiányban szenved, úgy sok egészségügyi problémát tapasztalhat meg. Az egyik ilyen probléma a vérszegénység. Amikor vaskészítményt szedünk, jó, ha C-vitaminnal együtt fogyasztjuk, mivel ez az antioxidáns vitamin támogatja a vas felszívódását és segít a székrekedés megelőzésében. A vas gazdag forrásai: étcsokoládé, spenót, burgonya, kesudió, paradicsom, csicseriborsó.

Az omega-3 zsírsavak rendszeres fogyasztása is nagyon fontos. Ezt főként a halolajok tartalmazzák. Az omega-3 zsírsavak segítik az izmok megfelelő működését, illetve támogatják az agy és az érrendszer egészségét. De csökkentik a szervezetben a gyulladás szintjét, így akár még a szívbetegségek is elkerülhetővé válnak. Omega-3 zsírsavat nemcsak a halolajok tartalmaznak, hanem például a chiamag, a dió, a lenmag, a kendermag és még az avokádó is.

A fehérje is egy létfontosságú tápanyag, hiszen számos testi funkció működését támogatja, mint például az izmok, a szövetek és a sejtek működését. A fehérje gazdag forrásai: a hajdina, a quionoa, a dió, a bab, a hüvelyesek, a kendermag, illetve a chiamag.

A B12-vitamin bevitele is nagyon fontos. A vegánok gyakran hiányt szenvednek ebből a vitaminból, hiszen nem fogyasztanak elegendő olyan táplálékokat, melyek gazdagok ebben a vitaminban, például tojást, kagylót, baromfit, húsokat vagy sajtot. Éppen ezért a vegánoknak, mindenképpen szükséges pótolniuk ezt a vitamint kiegészítők formájában.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük