fbpx

Problémás ételek – mit kerüljünk el idősebb korban?

Asztalon 5 üvegpohárban különböző színű turmixitalok, tetejükön és előttük színes zöldségek, a háttérben egy hosszú fonott kaspóban zöld fűszernövények.

Ahogy öregszünk, azt vehetjük észre, hogy azokat az ételeket, amelyek korábban sok-sok élvezetet nyújtottak, többé már nem tartjuk sem finomnak, sem pedig táplálónak. Ez a legkisebb baj, azonban vannak olyan komplett ételek, levesek vagy főételek, amelyek még rosszat is tesznek nekünk, hiszen nem tudjuk azokat kellőképpen megemészteni – mivel idősebb korban az emésztés is megváltozik, lelassul –, és bizony étkezést követően egy sor kellemetlenséggel kell számolnunk. Mutatunk is néhány olyan táplálékot, amelyet idősebb korban talán már nem kellene fogyasztanunk vagy legfeljebb csak étrend-kiegészítő formájában.

Az egyik ilyen táplálék, gyümölcs nem más, mint a grépfrút. Ez a gyümölcs nagymértékben befolyásolhatja egyes gyógyszerek hatékonyságát, márpedig a kor előrehaladtával elképzelhető, hogy már szedünk egy-két gyógyszert. Mikor nem javasolt a grépfrút fogyasztása? Ha valaki gyógyszert szed a következő betegségekre: magas vérnyomás, szorongás, álmatlanság. Ha a C-vitamin tartalma miatt fogyasztja ezt a gyümölcsöt, akkor a jó hír az, hogy más citrusos gyümölcsök is nagy mennyiségben tartalmazzák ezt az antioxidáns vitamint, például a narancs, a citrom és a mandarin.

A nyers zöldségek megrágása is nehézséget okozhat, ha idősebb korba léptünk, mégpedig a hiányos fogazat – ezt nem kell megvárni, mivel az elhanyagolt fogak sok-sok betegség okozói lehetnek –, de a műfogsor viselése is lehetetlenné teszi, hogy beleharapjunk egy sárgarépába vagy egy zellerbe. Mi a megoldás? Fogyasszuk enyhén megpárolva a keményebb zöldségeket, de ha nyersen szeretnénk azokat magunkhoz venni, akkor készítsünk belőlük ízletes és egészséges turmixitalokat!

A babot sokan elkerülik, mert étkezést követően csak szenvednek miatta, ugyanis ez a hüvelyes nemcsak puffadást, hanem fokozott gázképződést is okozhat. A babot azonban nem lenne szabad kihagyni az étrendből, mivel kitűnő rostforrás, magas a vas- és fehérjetartalma és csak kevés zsírt tartalmaz. Együnk kisebb adagokat babból, ha problémát észlelünk az elfogyasztását követően, de az emésztőenzimek étkezés utáni alkalmazása is sokat segíthet a tünetek megelőzésében.

Ahogy öregszünk, a tejtermékeket is egyre nehezebben emészti meg a gyomor. Nem kell azonban lemondani ezekről a táplálékokról sem. Próbáljuk ki a laktózmentes termékeket, hiszen tejre és tejtermékekre szüksége van a szervezetünknek, habár ezzel kapcsolatban nagyon megoszlanak a szakértői vélemények.

  1. Szuhay Péter

    Szerintem a finom és talán laktóz mentes tejtermék a nyers termelői tejből készült aludttej. Vajon tényleg laktóz mentes?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük