fbpx

Milyen változásokra számítsunk, ha betöltöttük a 60. életévünket?

Fiatal és idős nő fotója egymásra szerkesztve.

A felmérések szerint az emberek boldogsággörbéje nagyon sokat változik 60 éves kor után. Ilyenkor az emberek sokkal boldogabbak és felszabadultabbak. Talán ennek az is az oka, hogy már sok tapasztalat van az idősebbek háta mögött és tudják, hogy minden rossz után következik valami jó, és próbálják megélni ebben az életkorban az élet jó pillanatait, és sokkal kevesebb időt töltenek szomorkodással. Ez az öregedés lelki oldala, de mi a helyzet a fizikai oldallal, az egészséggel? Mutatunk néhány érdekes tényt, információt ezzel kapcsolatban.

60 éves kor után egyre gyakoribbak a rákos megbetegedések. Az emlőrák mintegy felét 61 éves kort követően diagnosztizálják, a vastagbélrákot pedig általában 68 és 74 éves kor között. Éppen ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen eljárjunk szűrővizsgálatokra, hiszen az időben diagnosztizált betegségek jó eséllyel gyógyíthatók.

Hatvan éves kor után az emberek mintegy negyedének van valamilyen hallásproblémája, ugyanis a belső fülben lévő szőrsejtek elpusztulnak. A fertőzések, a szívbetegségek, a stroke, a fejsérülés és bizonyos gyógyszerek szintén ronthatják a hallást. A hallókészülék azonban segíthet ezen a problémán.

Az anyagcsere is lelassul, ahogy öregszünk, de általában a nem megfelelő étrend és a testmozgás hiánya az oka az elhízásnak. Éppen ezért nagyon lényeges, hogy az egészséges étrendet preferáljuk, mozogjunk, és figyeljünk oda az izomépítésre.

Hatvan éves kor után a bőr felső két rétege, az epidermisz és a dermisz elvékonyodik. Emiatt a bőr szárazabbá válik és gyakran viszket is. Megszaporodnak a ráncok, az öregségi foltok, illetve a zúzódások nyoma is sokkal feltűnőbbé válik, és hosszabb ideig megmarad a bőr felszínén.

Hatvan éves kor után sokkal gyakoribb a szívroham és a stroke is. A betegségek elkerülése érdekében nagyon fontos, hogy ne dohányozzunk, korlátozzuk a só, a cukor és a telített zsír bevitelét, és törekedjünk a napi fél óra mozgásra, ami lehet séta, úszás vagy jóga is.

Sok hatvanas éveiben járó ember kezdi felfedezni, hogy már nem olyan éles az elméje, mint korábban. Egyre hosszabb időbe telhet a nevek, tények felidézése, a minták felismerése. Ez a mentális hanyatlás csak fokozódik a kor előrehaladtával. De az agyat is lehet trenírozni, például olvasással és nyelvtanulással.

65 éves kor fölött egyre nagyobb az esély a különféle szembetegségek kialakulására, mint például glaukóma, szürkehályog, szárazszem-szindróma, amelyek befolyásolják a látást. Ezért is fontos, hogy minden évben ellenőriztessük a szemünket.

A csontritkulás aránya is megnő 60 éves kort követően, ezért mindenképpen kérdezzük meg a háziorvosunkat, hogy milyen kiegészítőket javasol a csontritkulás megelőzése érdekében.

Ahogy öregszünk, a testünk kevesebb alvási hormont (melatonin) termel és szabadít fel, ez pedig megakadályozhatja a mély és pihentető alvást. Alvás előtt kortyolgassunk gyógyteát – például kamillát –, amely segíti a jó alvási minták kialakítását.

Az évek során zsírlerakódások halmozódnak fel az artériák falában, ami akadályozza a jó véráramlást. A szűkület mellett az artériák merevvé válnak, ezt nevezzük érelmeszesedésnek. Ez megemeli a vérnyomást, ami oka lehet a stroke kialakulásának.

Idősebb korban az immunrendszer is gyengül, emiatt sokkal gyakrabban lehetünk betegek és kaphatunk el fertőzéseket. Azonban az immunrendszert is erősíthetjük, mégpedig testmozgással és sok friss, szezonális zöldség és gyümölcs fogyasztásával.

  1. Ez az öregedés lelki oldala, de mi a helyzet a fizikai oldallal, az egészséggel?
    Akkor a lelki oldal nem része az egészségnek?
    Kár…..

  2. Nagyon jó írás , azt az egy apróságot leszámítva . Lelki egészség kontra fizikai egészség.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük