fbpx

Mivel jobb a tápanyagokat a szervezetünkbe vinni?

Természetes forrás vagy étrend-kiegészítők?

Kiegészítőkkel vagy zöldségekkel és gyümölcsökkel?

Az étrend-kiegészítők körébe sok minden beletartozik. Ide sorolhatók a vitaminok, az ásványi anyagok, a gyógynövények, az aminosavak és egyes enzimek is, minden, amit nem természetes forrásból viszünk be – például a kalcium, a D-vitamin vagy akár a halolaj is.

Manapság egyre kevesebb értékes tápanyag van a zöldségekben és a gyümölcsökben, így muszáj kiegészítőket is magunkhoz venni. De ma már nem is tudnánk annyi zöldséget és gyümölcsöt elfogyasztani, mint amennyit egy-egy étrend-kiegészítő tartalmaz.

Kutatások igazolják, hogy nagyon hasznos is lehet, ha kiegészítjük az étrendünket, hiszen számos egészségügyi előnye van ezeknek a vitaminoknak és ásványi anyagoknak. Gondoljunk csak a folsavra és a B-vitamin-csoport többi tagjára, amelyek nemcsak az idegrendszer védelmét képesek biztosítani, de a szívbetegségek megelőzésében is sokat segítenek.

Azonban egyes kiegészítők túlzásba vitt fogyasztása nagyon rossz hatással lehet az egészségre. A megfelelő cink-, A-vitamin-, magnézium- és K-vitamin-bevitel jelentősen lecsökkenti a halálos betegségek kockázati tényezőit, komoly szív- és érrendszeri betegségek ellen óvhat meg bennünket. A túlzott kalciumbevitel viszont megnöveli a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát.

A D-vitamin-hiány szintén megnöveli a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát. Ennek a vitaminnak a hiánya okozhatja a különféle pajzsmirigy- és immunrendszeri betegségeket. Nem beszélve a csontritkulás kialakulásának fokozott kockázatáról.

Az étrend-kiegészítők mellett természetesen a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása is nagyon hasznos, a zöldségek ugyanis alacsony zsír- és kalóriatartalommal bírnak. A káliumban gazdag étrend segíthet fenntartani az egészséges vérnyomást. Káliumforrások: édesburgonya, lencse, paradicsom, spenót.

A zöldségekben gazdag étrend csökkenti a vér koleszterinszintjét, így csökkentve a szívbetegségek kialakulásának a kockázatát.

A vörösvértest termelést segíti elő a folsav. Az A-vitamin a szem és a bőr egészségének védelmét szolgálja, a C-vitamin pedig az erek, az íny és a fogak egészségét tartja fenn. Ezen kívül a C-vitamin segíti a vas felszívódását is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük