fbpx

Ne csak főzés és sütés során használjunk chiliolajat – chiliolaj készítése házilag 2 recepttel

Sötét faasztalon ks üvegekben chiliolaj, mellette chilipaprika, fokhagyma, rozmaringág, paradicsom.

A chili egy csípős paprika, de ha olajat készítünk belőle, akkor kevésbé sejlik fel ez a csípőssége. A chiliolajat használhatjuk sütés és főzés során és ily módon az összes pozitív tulajdonságát kihasználhatjuk.

A chiliolaj nagyon sok értékes tápanyagot, azaz vitaminokat, ásványi anyagokat és zsírsavakat tartalmaz. Ezek külön-külön, de együttesen is nagyon hasznosak az egészségre nézve, hiszen számtalan betegség megelőzésében lehetnek a segítségünkre.

A chiliolajat mi magunk is elkészíthetjük, hiszen nem olyan bonyolult dologról van szó. A chiliolaj elkészítéséhez mindenképpen szükségünk van egy alapolajra, amely lehet olívaolaj, mandulaolaj vagy szezámolaj is. Melegítsük meg az olajat – tetszőleges mennyiségben – majd adjuk hozzá a tetszőleges mennyiségű, hosszában felvágott chilipaprikát, amelyet mindenképpen magozzunk ki, hogy megszabaduljunk az erőteljes ízvilágától. Pároljuk a melegített – de nem túl forró olajban – a chilipaprikákat legalább 8-10 percig, majd amikor lehűlt az olaj, a paprikával együtt öntsük át egy tiszta, steril üvegbe. Akár rögtön is használhatjuk az olajunkat sütéshez és főzéshez, de az is jót tesz a chiliolajnak, ha egy sötét helyre állítjuk legalább két hétig érlelődni.

Milyen gyógyító hatásai vannak a chiliolajnak? Ez az olaj igencsak gazdag forrása a C-vitaminnak, amely nemcsak az immunrendszer, hanem a szív- és érrendszer egészségét is védi. Ha rendszeresen fogyasztunk C-vitaminban gazdag táplálékokat, kisebb lesz az esélye annak, hogy megfázunk vagy influenzásak leszünk.

A chiliolaj – a benne található tápanyagoknak köszönhetően – jó hatással van a szív- és érrendszer egészségére, mivel kapszaicint is tartalmaz, amely segít megnövelni a HDL-koleszterin-szintet. Márpedig ha sikerül csökkenteni az LDL-koleszterin-szintet és megnövelni a HDL-koleszterin-szintet, akkor ezzel a szív- és érrendszer egészsége is optimális szinten tartható.

Ha szeretnénk elkerülni, hogy vérszegénységben szenvedjünk, akkor a vasban gazdag táplálékokat semmiképpen sem hagyhatjuk ki az étrendünkből. A chili vasban is bővelkedik. Ennek az ásványi anyagnak köszönhetően kevésbé leszünk fáradékonyak, és energikusak maradhatunk akár egész nap.

A chiliolaj gazdag forrása a K-vitaminnak és az E-vitaminnak is. A K-vitamin többek között a véralvadást segíti, míg az E-vitamin a bőr egészségét biztosítja.

A chiliolaj tehát nagyon egészséges, és mi magunk is elkészíthetjük. Egyrészt nagyon kevés hozzávalóból előállíthatjuk, másrészt nagyon egyszerűen csinálhatunk mi is egy remek olajat, amely jó szolgálatot tesz sütés és főzés során. Most pedig egy másik chiliolajrecept következik.

Chiliolaj hozzávalói:

• 1 nagy fej fokhagyma,
• 2 kávéskanál apróra vágott chilipaprika.
• 5 dl extraszűz olívaolaj,
• 1 kisebb snidling,
• egy kisebb csokor petrezselyem.

Elkészítése:

Készítsünk elő egy tiszta, sterilizált befőttesüveget. Tisztítsuk meg a fokhagymát, a gerezdeket nyomkodjuk meg, majd tegyük azokat az üvegbe. A chilipaprikát vágjuk kisebb darabokra, majd azok is mehetnek az üvegbe. A snidlinget és a petrezselymet mossuk és szárítsuk meg, kötözzük össze, majd szuszakoljuk bele az üvegbe. Öntsük fel a gyógynövényeket olívaolajjal. 2-3 hétig tároljuk sötét helyen az olajat, majd szűrjük le, és már használhatjuk is.

  1. Papp Bernadett

    Nagyon érdekesen , érthetöen és egyszerüen van minden leirva. Nem találtam teafaolajat. Az is jó köröm gombára.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük