fbpx

Nyáron szedjünk bodzát, hogy télen kiélvezzük a jótékony hatását

Egy kis üveg bodzaszörp körülvéve bodzavirággal.

A bodza nyáron érik. Először szedhetjük a virágait, majd a bogyós termését, és készíthetünk belőlük teát, szörpöt és szirupot. Ősszel és télen nagyon hálásak leszünk majd, hogy nyáron hangya módra szorgoskodtunk, hiszen a bodza megfázás, nátha és influenza esetén is nagyon hasznos lehet. Mutatjuk, hogy miért is jó, ha van az otthoni kamraszekrényünkben néhány üveg bodzaszirup.

A bodza antociánokban bővelkedik, amelyek segíthetnek csökkenteni a magas LDL-koleszterin-szintet, illetve megnövelni a jó, azaz a HDL-koleszterin szintjét. Ezek a pozitív hatások az antociánok antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságainak köszönhetőek.

Mind az antioxidáns, mind a gyulladáscsökkentő hatás sokat segíthet a légzőszervi betegségek leküzdésében. Mindemellett a gyógynövénynek erős immunrendszer-erősítő hatása is ismeretes, illetve az immunstimuláns hatásai is kiemelkedőek.

A bodza a megfázás és az influenza megelőzésében is nagyon hatékonynak bizonyult, illetve a vírusos légzőszervi betegségek kezelésében és megelőzésében lehet a segítségünkre ez a gyógynövény. Amennyiben az influenza tünetei már megjelentek, de elkezdünk bodzát vagy bodzakészítményeket fogyasztani, akkor jelentősen lerövidíthetjük az influenza tüneteinek időtartamát.

A bodza virága olyan összetevőket tartalmaz, amelyek stimulálják a glükózanyagcserét, illetve a vércukorszint csökkentését is elősegítik. Ezen kívül segítik azt a folyamatot, amely kiüríti a felesleges glükózt a véráramból, és ezzel a normál vércukorszintet segítenek fenntartani.

Idősebb korban a szervezet túl sok folyadékot, vizet tart vissza. A bodzával kapcsolatban azonban bebizonyosodott, hogy vizelethajtóként is nagyszerűen működik. Ezt a hatást a gyógynövény termésével és virágával is elérhetjük.

A bodzát székrekedés kezelésére és megelőzésére is bátran használhatjuk, emellett az egészséges emésztőrendszert is biztosítani tudja. A népi gyógyászatban a bodzát hashajtóként is használták, ami való igaz, így csak óvatosan alkalmazzuk, amennyiben a székrekedést szeretnénk a segítségével leküzdeni.

A bodza tápanyagokban is nagyon gazdag. Megtalálhatók benne a bioflavonoidok, az antioxidánsok és az A-vitamin, amelyek mind pozitívan hatnak a bőr egészségére, a gyógynövényben található antociánok pedig javítják a bőr szerkezetét.

  1. Bobák Istvánné

    Sziasztok!
    Eddig nem mertem szedni az érett bodza termését mert azt mondták hogy mérgező.
    Azt szeretném kérdezni hogy igaz e ez a mondás .
    Mert három nagy fám van és tele van most még éretlen bogyokkal akkor nyugodtam lehet nyersen is megenni az érett bogyokat nem lesz vele semmi probléma .
    Vagy csak akkor lehet enni ha valamit fözünk belőlle .
    Kérem válaszoljon nekem hogy mi is az igazság ezzel a növénnyel .
    Köszönöm

    1. Papp László

      Nagyon sajnálom, hogy a fenti íráshoz nem csatoltak néhány felhasználási receptet.
      Nem tudom,hogy lehet e hőkezelni, a bogyók magjait el kell e távolítani, milyen mennyiségben célszerű fogyasztani…?
      Hátha tud valaki válaszokat adni.

  2. kozmane.jutka@gmail.com

    Nyugodtan szedheted az érett bodzát, csak zöld szemek ne legyenek benne, mert az mérgező, Én almával szoktam összfőzni lekvárnak és nagyon fínom. A bodzát átpaszírozom és utána teszem bele az almát. Másik verzió:: csak megfőzöm a bodzaszemekt és összetöröm, cukorral, kicsi tartósitóval, nagyon finom!

  3. A gyalog bodza mérgező, ami fa, az nem. Zölden, nyersen nem ad élvezeti értéket. Ha beéredett a bogyója, főzz belőle lekvárt, készíts belőle szörpöt. Finom, táplálja és gyógyítja tested.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük