fbpx

Otthoni módszerek székrekedésre – 1. rész

Faasztalon egy guriga wc-papír áll, amelyen egy faemberke üldögél.

A székrekedés problémája nem csak az idősebb korosztályt érintheti, hiszen nagyon sok tényező játszik szerepet a kialakulásában. A székrekedést okozhatja a dehidratáció, a stressz, a rosthiány, a testmozgás hiánya. A gyorsételek rendszeres fogyasztása is aktívan hozzájárulhat a kialakulásához.

A székrekedés megszüntetésében segítségünkre lehet a rendszeres vízfogyasztás. A napi 6-8 pohár víz elfogyasztása megkönnyíti a bélmozgást és ezáltal a székletürítést is.

A rendszeres testmozgás is segíthet fenntartani a bélmozgást. Amennyiben rendszeresen szeretnénk a mosdóba járni, akkor fussunk vagy táncoljunk rendszeresen, de még a napi rendszeres séta is a segítségünkre lehet a székletürítésben.

A rostok rendszeres fogyasztása hozzájárul az egészséges emésztőrendszer fenntartásához. A rostoknak két nagy csoportja létezik: oldható rostok és oldhatatlan rostok. Az oldható rostok biztosítják a megfelelő székletsűrűséget, míg az oldhatatlan rostok hozzájárulnak a vastagbélen történő áthaladáshoz. A rostokban gazdag táplálékok gyakran mindkét rostformát tartalmazzák, például ilyen a lenmag, a zabpehely, a teljes kiőrlésű gabonák, a zöldségek, a gyümölcsök, a bab, a korpa.

Amennyiben rendszeresen fogyasztunk probiotikumokat, ezzel is megtámogathatjuk az emésztést, ugyanis ezek növelik az úgynevezett jó baktériumok számát az emésztőrendszerben. Olyan táplálékokban találhatók meg, mint a savanyú káposzta vagy a joghurt.

A koffeintartalmú kávé szintén serkentheti a rendszeres bélmozgásokat, azonban dehidratáló hatással rendelkezik, így nagyon lényeges, hogy elegendő vizet is fogyasszunk abban az esetben, ha kávézunk.

A meleg folyadék – mint amilyen a tea is – megnyugtatja az emésztőrendszert, azaz a gyomor- és bélrendszert. A gyömbértea és a borsmentatea nagyon jó szolgálatot tehet például gyomorrontás esetén. Milyen gyógynövények hasznosak székrekedés ellen? A gyömbér egy olyan melegítő fűszer, amely felgyorsítja az emésztést. A borsmentában található mentol hasznos lehet gyomorrontás esetén, és elősegíti a megfelelő bélmozgásokat.

A kamillatea ellazítja az emésztőrendszer izmait és megakadályozza a székrekedést stressz és feszültség esetén. Az édesgyökér gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, és jó hatással van az emésztőrendszeri működésre és egészségre.

A pitypangtea a májat stimulálja, és szintén segít a székrekedés megelőzésében. A koffeines fekete és zöld tea hasonlóan működik, mint a kávé, azaz eredményesen stimulálja a beleket.

  1. Dávid Sándor

    A hidrogénperoxiddal is jól kezelhető a székrekedés. Napi adagja 3 x 10 csepp teában, vízben feloldva.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük