fbpx

Nincs több kínlódás! Házi gyógymódok székrekedésre

Egy magenta színű asztalon fehér tányéron egy szem aszalt szilva.

Székrekedéssel nagyon sok ember küzd nap mint nap. Ez azért is gond, mivel negatív hatással lehet az életminőségre, illetve a testi és a mentális állapotunkra is. Jó hír, hogy a problémára számos természetes módszer is létezik. Mutatunk is néhányat.

A székrekedés egyik oka nem más, mint a dehidratáció. Ennek megelőzése érdekében fontos, hogy napi szinten elegendő vizet igyunk. A székrekedés enyhítésében a szénsavas víz jobb megoldás lehet, mint a sima csapvíz, legalábbis egyes tanulmányok ezt a megállapítást közölték. Azonban, ha IBS okozza a problémát, akkor jobb a csapvíznél maradni, ugyanis a szénsavas italok csak ronthatják a tüneteket.

A székrekedés otthoni kezelésére nagyon hasznos az élelmi rostok rendszeres bevitele. Két nagy csoportjuk létezik: oldhatók és oldhatatlanok. Például a búzakorpa, a zöldségek és a teljes kiőrlésű gabonák oldhatatlan rostokban gazdagok, és segítséget nyújtanak abban, hogy a széklet gyorsabban és könnyedebben áthaladjon az emésztőrendszeren.

A zabkorpa, az árpa, a diófélék, a bab, a magvak, a borsó, a lencse, és néhány zöldség, illetve gyümölcs oldható rostokat tartalmaznak, amelyeknek nagy a vízfelszívó képessége és a széklet lágyításában vesznek aktívan részt.

Sokan a kávéra esküsznek székrekedés estén és milyen igazuk van, hiszen a kávé serkenti az emésztőrendszer izmait. Emellett kis mennyiségben oldható rostot is tartalmaz, amely segít megakadályozni a székrekedést, mégpedig az által, hogy elősegíti a bélbaktériumok egyensúlyát.

A probiotikumok is segíthetnek megelőzni a krónikus székrekedést. Ezek olyan jótékony bélbaktériumok, amelyek alapvetően a bélrendszerben találhatók. Probiotikus táplálékokkal mi magunk is növelhetjük ezeknek a bélbaktériumoknak a mennyiségét. A krónikus székrekedést gyakran az okozza, hogy a jó és a rossz baktériumok nincsenek egyensúlyban. Azonban ezt az egyensúlyt megteremthetjük, ha probiotikus táplálékokat fogyasztunk és ezzel a székrekedést is megelőzhetjük.

A prebiotikumok és a rostokat tartalmazó táplálékok is nagyon hasznosak. Ilyen lehet például az inulin. Ezek a prebiotikumok az emésztőrendszer egészségét hivatottak fenntartani és növelik a székletürítés gyakoriságát. Prebiotikumokban gazdag táplálékok: cikória, csicsóka, fokhagyma, vöröshagyma, banán, póréhagyma, illetve csicseriborsó.

Az aszalt szilva és a szilvalé is nagyon sokat segíthet, amennyiben székrekedéssel küszködünk, hiszen sok rostot, illetve szorbitot tartalmaz, amelynek kiemelkedő a hashajtó hatása.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük