fbpx

Sok minden vezethet hízáshoz

Szobamérlegen két lábfej, súly helyett "help" felirat, mellette mérőszalag.

Amennyiben túl sok kalóriát viszünk be a szervezetünkbe és nem mozgunk eleget, akkor bizony nem meglepő, hogy többet mutat alattunk a mérleg. De mi van akkor, ha gondosan ügyelünk a napi kalóriabevitelre, rendszeresen edzünk is, és mégsem sikerül lefogynunk, sőt még hízunk is. A hízás hátterében nagyon sok ok állhat, meglepő dolgok is okai lehetnek a súlygyarapodásnak. Mutatunk is most ezek közül néhányat.

Az alváshiány és a súlygyarapodás is szorosan összefügg egymással. Ilyenkor a hormonszintek megváltoznak, ez viszont megnövelheti az étvágyat és az éhséget. Azonban az illető még étkezést követően sem érzi magát jóllakottnak.

Stressz hatására kortizol (stresszhormon) választódik ki a szervezetben, ami az étvágy növekedését okozza. Stressz esetén gyakrabban nyúlunk olyan ételekhez, amelyek sok kalóriát tartalmaznak, ez a kombináció pedig súlygyarapodást eredményez.

Egyes antidepresszánsok mellékhatása is lehet a súlygyarapodás, illetve a gyógyszer hatására az egyén pozitívan szemléli a világot, jobb kedve lesz, és így az étvágy is megnövekedhet. Ezek összességében szintén okolhatók az elhízásért.

A gyulladáscsökkentő szteroid gyógyszerek is okai lehetnek a súlygyarapodásnak. Itt a fő ok elsősorban a folyadékretenció és a megnövekedett étvágy. Más gyógyszerek is okozhatnak súlynövekedést, például a migrénre, a magas vérnyomásra vagy a cukorbetegségre szedett orvosságok.

Amennyiben a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, akkor ez fáradtságot és gyengeséget okozhat, megnő a hidegérzet, illetve hízás is előfordulhat. Elegendő pajzsmirigyhormon nélkül az anyagcsere is lelassul, ami sokkal valószínűbbé teszi a súlygyarapodást.

A menopauza szakaszában is gyakran számolnak be a nők hízásról, azonban nem csak ez az egyetlen oka a hízásnak, hiszen a kor előrehaladtával az anyagcsere is lelassul, így a szervezet kevesebb kalóriát éget csak el. Ebben az életszakaszban a zsír jobban felhalmozódik a derék körül.

A súlygyarapodás a Cushing-szindróma egyik tünete is lehet. Ennél a betegségnél túl sok kortizolhormon termelődik, ami nemcsak súlygyarapodást, hanem egyéb problémákat is generálhat.

A PCOS egy gyakori hormonális probléma a fogamzóképes nőknél. Ennél a betegségnél ciszta is termelődik a petefészkekben, amely hatással van az adott személy menstruációs ciklusára. Inzulinrezisztencia is kialakulhat, ami viszont súlytöbbletet okozhat. Mivel a túlsúly leginkább a has és a derék vonalára koncentrálódik, így jelentősen megnő a szívbetegségek kockázata.

Sokan azért nem szeretnének leszokni a dohányzásról, mert attól félnek, hogy elhíznak. Azonban ez nem következik be, ha tudatosan odafigyelünk az étkezésre és a cigarettát nem édességekre cseréljük fel, hanem minőségi, egészséges táplálékokra.

  1. Szuhay Péter

    Nem számoltam meg, hányféle gyógyszert említettek a cikkben, de sokat. Ha azokat a bajokat előzzük meg, amire a gyógyszereket felírták, máris beljebb vagyunk. Talán elég elhatározni, hogy soha többé energiaital, kóla, chips,de már tiniként!

    1. Ötféle betegségre szedett gyógyszerekről írtak, konkrét gyógyszer nem szerepel a cikkben. Ezek közül a betegségek közül nem egy genetikai eredetű, ilyenekre szokás mondani, hogy “családi betegség”. Nem kell ehhez kólát inni, csipszet eszegetni, elég ha a hízásra való hajlamot örökli az ember. Én 54 évig voltam igen-igen vékony, pedig nem különösebben foglalkoztam azzal, hogy mit és mennyit eszem (normális étvágyam volt, van, sosem “faltam”, “zabáltam” és fiatal koromban nem volt még csipsz). Jött a változó kor és hiába mozogtam nagyon sokat (mindig nagyon sokat mozogtam, de az utóbbi időben már nem megy a beteg izületeim miatt), egyetlen deka sem ment le, diétával sem, semmivel sem. Az orvos meg is mondta, hogy mivel nem evéssel szedtem fel a kilókat, hanem az életkorral, így aligha fogom tudni leadni. Sajnos igaza lett. 🙁 Anyám szintén a változó korral hízott meg; a hajlam öröklődik, ha tetszik, ha nem. A nők a hormonális változások miatt szoktak leginkább meghízni. Sajnos ez van!

      1. A változókori hízásra “hajlamosság” nem öröklődik, hanem ez egy életkori sajátosság. Lelassul az anyagcsere, jobban rakódnak le a zsírpárnák – ha nem figyelünk! Azaz ha valaki korábban nem figyelt oda a táplálkozására, mégsem hízott, az ebben a korban azon kaphatja magát – változatlan étrend mellett -, hogy bizony elkezd itt-ott gömbölyödni. Azonban ebben az életszakaszban is lehet fogyni megfelelő étrenddel (kalóriadeficittel).

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük