fbpx

Szükségünk van agytisztításra?

Színes zöldségekből összerakott emberi "agy".

A cím elég drasztikusan hangzik, de nemcsak a testünket méregteleníthetjük, hanem bizony az agyunkat is. Nem kell szó szerint venni és érteni a méregtelenítést, de az bizony tény, hogy az elfogyasztott táplálékokkal nagyon sokat tehetünk annak érdekében, hogy az agyunk „megtisztuljon”, ezáltal csökkenthetők az agyban zajló öregedési folyamatok, és sokkal éberebbnek is érezhetjük magunkat, amennyiben a megfelelő táplálékokat fogyasztjuk.

Az agyra is negatív hatással vannak egyes toxikus anyagok. Az agy nehezen tolerálja a mértéktelen alkoholfogyasztást, a nehézfémeket, a környezeti szennyező anyagokat, a dohányzást, azaz a cigarettában található vegyi anyagokat, a feldolgozott élelmiszereket és a gyulladást keltő ételeket, illetve a mértéktelen gyógyszerfogyasztást sem nagyon tolerálja.

Amennyiben méregtelenítjük a testünket és az agyunkat, nagyon sok, agyat érintő problémától szabadulhatunk meg. Ilyen például az agyi köd, a fáradtság, a depresszió, a szorongás, a memóriacsökkenés.

Az agy méregtelenítését sok mindennel megtámogathatjuk. Amire az agyunknak nagy-nagy szüksége van, nem más, mint az alvás. Egy felnőtt embernek napi 7-8 óra alvásra van ahhoz szüksége, hogy a teste és az agya is regenerálódjon.

Az agyunk számára az is rendkívül fontos, hogy gyulladáscsökkentő étrendet tartsunk fenn, hiszen az egészséges táplálkozás kulcsszerepet tölt be a kognitív egészség fenntartásában. Az agy számára léteznek nélkülözhetetlen tápanyagok, ide tartoznak az egészséges zsírok, a fehérjék, az omega-3 zsírsavak, az esszenciális vitaminok és ásványi anyagok is.

Az agyunk számára fontosak a zöldségek, mint például a leveles zöldségek. Együnk olyan zöldségeket és gyümölcsöket, amelyek flavonoidokban, antociánokban, karotinoidokban, bioflavonoidokban, vitaminokban és ásványi anyagokban bővelkednek.

Az agyunk táplálékai közé tartoznak az olyan gyógynövények, mint a gyömbér, a fokhagyma, a rozmaring és a kurkuma.

Az agyunknak is szüksége van probiotikus, erjesztett ételekre, diófélékre és hüvelyesekre.

Az agyunk kedvenc táplálékai közé tartoznak az összetett szénhidrátok, például ilyenek a teljes kiőrlésű gabonák.

Az agy méregtelenítéséhez aktívan hozzájárul a C-vitamin, a mangán és a réz. Ezek a tápanyagok megtalálhatók az algákban, a gombákban, a zöld leveles zöldségekben, a citrusfélékben és a bogyós gyümölcsökben.

Egészséges zsírokra is szüksége van az agyunknak, illetve a hidratáltságra is, amit rendszeres vízfogyasztással érhetünk el.

A rendszeres testmozgás nagyon jó hatással van az agy működésére, mindemellett csökkenti a stressz-szintet, miközben fokozódik a memória és a tanulási képességek is.

Kiegészítőket is fogyaszthatunk az agy méregtelenítésének támogatásához. Ebben lehet a segítségünkre a máriatövis, a gyógygombák, a C-vitamin és a probiotikumok.

  1. Vásárhelyi Géza

    Nagyon jó látni ezt az írást!

    Agyunk egy végtelenül összetett szerv, amit (vagy inkább akit…) még az azt (Őt) tanulmányozó tudósok sem ismernek, csupán egy nagyon pici részét. Az agy, azon túl, hogy összehangolja és irányítja a test szerveinek működését (megjegyezve, hogy vannak olyan szerveink is, amik mintegy önmaguktól, automatikusan működnek, pl a szív ilyen), rengeteg olyan szellemi és lelki funkcióban is résztvesz, mint az öntudat (az embernél), vagy az érzelmek (embernél, állatnál egyaránt, bár, a növények is igen kiterjedt érzelemvilággal rendelkeznek, éreznek fájdalmat és szeretik a kellemes körülményeket, agy nélkül is), azonban e rengeteg, felsorolhatatlanul sok funkció együttműködéséhez szükséges egy felsőbb irányítás, és ezt látja el az agy. És még ki tudja mi mindent, amit még csak nem is feltételezünk! Ráadásul, soha nem pihen (pont mint a szív), viszont – a szívvel szemben(?) – szüksége van az úgymond önálló, tehát külső reakcióktól is mentes tevékenységre, amikor is rendszerez, és mindent a helyére tesz, mint egy hatalmas raktárban, vagy, ha úgy tetszik, egy mega-computer “memóriájában” és programjaiban. Ezért (is) kell aludnunk. Ha megengeditek, én még azt is megkockáztatnám, hogy az agy egy teljesen önálló entitás a szervezeten belül, aki az összes többi működését szabályozza, értékeli, és mindent elkövet szerveink karbantartására.

    Meglepett ugyanakkor, hogy az agy ápolásához olyan természetes anyagokra van szükségünk csupán, amelyek más szerveink esetében is kiemelten javasoltak, pl a víz, mint elsődleges életbentartási erő (természetesen, a levegő mellett), vagy a vitaminok, különösen a C-vitamin, illetve, a nyomelemek közül a mangán, és minden probiotikum, prebiotikum, a hüvelyesek, a dió, fokhagyma, rozmaring és kurkuma, amelyek különösen javallottak pl a máj karban tartására is!
    Ez is tökéletesen bizonyítja, mennyire összahangolt a szervezetünk, “jól meg van csinálva”, és az agy ugyanazokkal a kívülről bevitt dolgokkal fog jól telesíteni, mint a máj, a szív és egyéb fontos szerveink.

    Még egyszer köszönöm, hogy kitértetek e rendkívül fontos, és mégis – vagy talán épp emiatt – majdnem teljesen ismeretlen fő szervünk, az agy támogatására. Hosszú éve olvaslak Benneteket, de most találkozom először az aggyal. Persze, lehet, hogy volt már, csak elkerülte a figyelmemet, azonban ez mit sem változtat azon, hogy maximális elismerésemet küldjem ezen anyag összeállítóinak!

    Jó egészséget!!!

  2. Az írásban foglaltak nagyon igazak. De! Sajnos ez sokszor nem elégséges, mivel több más dolog is befolyásolja az agy működését. Ezek többek között a következők lehetnek:
    1. Genetikai örökség
    2. Alzheimer kór
    És egyéb más betegségek, melyeken az írásban szereplő táplálék kiegészítők segítenek ugyan, de nem oldják meg a problémát (pl. demencia).
    A tudományos kutatást jó lenne ez irányba is folytatni…

  3. Gráf Anna Edina

    Kedves Vásárhelyi Géza!
    Köszönöm a kommentjét, nekem ez adott nagyon sokat 🙂
    Jó egészséget és jól-létet kívánok Önnek!

  4. Busi Ilona

    Hogyan javithatok az agy müködésemen Ct,3 milliméter beszürödést mutatott ki.Sok szor vagyok zavart ill.pillanatnyi emlék kimaradás. A binko biloba segit, De nem mindig,

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük