fbpx

Tanuljunk az olaszoktól, legyünk mi a legegészségesebbek!

Egy olasz konyhában egy fehér ruhás szakács magasra emel egy tányért, melyen egészséges olasz étel, saláta van, jobb kezével olíva olajat csöpögtet rá.

Egy kutatásba több országot, összesen 163 országot vontak be, hogy kiderüljön, melyik ország lakosai a legegészségesebbek. A vizsgálat során nézték az étkezési szokásokat, de az olyan betegségeket is górcső alá vették, mint a magas vérnyomás, az elhízás vagy a dohányzás. A győztes Olaszország lett, ahol a várható élettartam 80 év. Az, hogy az olaszok ilyen sokáig élnek és még idősebb korukban is relatíve jó egészségnek örvendenek, sok oka van. Vegyünk mi is példát az olaszokról és próbáljunk mi is úgy élni, mint ők. A cikkben az olasz életmód titkairól olvashat, melyeket mi magyarok is követhetünk, hogy az átlagéletkorunk kicsit magasabb legyen a mostaninál.

Az olaszok a mediterrán étrend szerint élnek, sok zöldséget, gyümölcsöt, halat, olíva olajat, teljes kiőrlésű gabonát fogyasztanak. A mediterrán étrend a legegészségesebb a világon, így már nem is olyan meglepő, hogy ilyen hosszú élettartammal rendelkeznek.

Az olaszok szinte mindent frissen készítenek, nem igazán preferálják a feldolgozott élelmiszereket. Sokat sütnek és főznek és mindent egészséges alapanyagokból készítenek el, amivel sok antioxidánst, vitamint és ásványi anyagot, rostot visznek be a szervezetükbe. Ezek az egészséges táplálékok csökkentik a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri és más krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.

Az olaszok szeretnek enni, de nemcsak bekapnak gyorsan valamit, hanem komótosan, lassan étkeznek. Sokan haza is mennek a munkahelyről ebédidőben, hogy frissen elkészített meleg ételt egyenek. A lassú étkezés pozitívan hat az emésztésre, hamarabb leszünk jóllakottak, így kevesebbet eszünk, ami megakadályozza, hogy elhízzunk.

Az olaszok vidámak, könnyen barátkoznak, ezért se lepődjünk meg, amikor egy-egy olasz filmben is azt látjuk, hogy mennyire barátságosak és milyen jó kapcsolatot ápolnak a barátaikkal, a családtagjaikkal, a szomszédaikkal. Ezek az erős társadalmi és szociális kapcsolatok rendkívül pozitív hatással vannak az egészségre, nemcsak a fizikai, hanem a mentális és az érzelmi egészségre is, amelyek együttesen csökkentik a megbetegedéseket és halálozási rátát.

Az olaszok és a mediterrán térségben élők rendszeresen fogyasztanak jó minőségű vörös bort, természetesen módjával és mértékkel. A vörösborból csak napi egy-két pohárral fogyasztanak, amivel kihasználják a benne található resveratrol egészségügyi előnyeit, ami leginkább az egészséges szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében segíthet.

A mediterrán térségben élők napi szinten használnak extra szűz olíva olajat akár főzéshez, sütéshez és saláták készítéséhez is. Az extra szűz olívaolaj rendszeres fogyasztása összefüggésbe hozható az Alzheimer-kór, a depresszió, a szívbetegségek, a cukorbetegség és a csontritkulás kockázatának csökkentésével is.

  1. Imre Szécsi

    Csak ne lenne olyan olyan drága az az extra szűz oliva vagy lehet,hogy nem is olyan olyan drága csak mi keresünk keveset!

    1. Baróczi Imre

      Minden relatív, de leírom. Én harmadik éve pálmaolajban sütöm a krumplit és a rántotthúst. Az összes többi napraforgóolaj helyett extra szűz oliva olajat használok, a 7 dl-es üveg kb addig kitart mint régen a 2-3 üveg napraforgóolaj. Ugyan ahhoz a mennyiséghez jóval kevesebb szükséges, a tészta zöldség, hús nem issza be. Így közel egy árban vannak

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük