fbpx

Táplálkozási irányelvek COPD esetén

Emberi tüdő zöld levelekkel benőve.

Sokan meglepődnek azon, hogy egyes táplálékok hatással vannak a tüdő egészségére és a légzésre. A szervezet ugyanis táplálékot használ, mégpedig üzemanyagként a megfelelő működéséhez. Éppen ezért hangsúlyozzák egészségügyi szakemberek az egészséges táplálkozás fontosságát, hiszen az egészséges ételek tele vannak olyan tápanyagokkal, amelyek jót tesznek egy-egy szervünk egészségének.

Amikor a szervezetben az élelmiszer energiává alakul, ezt a folyamatot nevezzük anyagcserének. Az anyagcsere során az oxigén szén-dioxiddá alakul. A szén-dioxid pedig olyan hulladéktermék, amelyet kilélegzünk. A légzés sokkal több energiát igényel azok számára, akik krónikus obstruktív tüdőbetegségben, azaz COPD-ben szenvednek. A légzőizmoknak tízszer több kalóriára van szükségük, mint azoknál, akik nem szenvednek ebben a betegségben.

Az elfogyasztott táplálékok tápanyagokat, zsírokat és fehérjéket biztosítanak a szervezetünk számára. A kevesebb szénhidrátot és a több zsírt tartalmazó étrend segíthet könnyebben lélegezni. Amikor a szervezet metabolizálja a szénhidrátokat, akkor több szén-dioxidot termel a felhasznált oxigén mennyiségéhez képest. Amikor pedig zsírt metabolizál a szervezet, akkor termeli a legkevesebb szén-dioxidot.

Most pedig mutatjuk, hogy milyen táplálékok is tesznek jót akkor, ha COPD-t diagnosztizáltak nálunk. Nagyon fontos, hogy összetett szénhidrátokat válasszunk, például teljes kiőrlésű gabonából készült táplálékokat, zöldségeket és gyümölcsöket. Kulcsfontosságú, hogy korlátozzuk az egyszerű szénhidrátokat, például a cukrot, a süteményt és a desszerteket.

Fogyasszunk mindennap legalább 20-25 gramm rostot, például zöldségeket, gyümölcsöket, dióféléket és magvakat.

Fogyasszunk rendszeresen jó fehérjeforrásokat, naponta legalább kétszer, hiszen ez segít jó erőben tartani a légzőizmokat. A következők jó választásnak bizonyulnak: tojás, tej, sajt, hús, hal, bab, borsó, diófélék. A fogyás is hasznos COPD esetén, ennek érdekében döntsünk a sovány húsfélék és az alacsony zsírtartalmú tej és tejtermékek mellett.

Fontos, hogy egyszeresen vagy többszörösen telítetlen zsírokat fogyasszunk, amelyek nem tartalmaznak koleszterint.

Kulcsfontosságú, hogy korlátozzuk a transzzsírokat és a telített zsírokat tartalmazó táplálékokat. Például ilyen a vaj, a hidrogénezett növényi olajok, a sütemények, a kekszek, a sült ételek.

Sokan hasznosnak találják COPD esetén a multivitamin rendszeres fogyasztását, hiszen előfordul, hogy az ebben a betegségben szenvedő emberek szteroidokat szednek. A szteroidok hosszútávú használata viszont növelheti a szervezet kalciumigényét. Mielőtt azonban bármilyen vitamint vagy kiegészítőt elkezdenénk szedni, mindenképpen konzultáljunk a kezelőorvosunkkal.

A rendszeres folyadékfogyasztásról se feledkezzünk meg, hiszen ha nem hagyjuk kiszáradni a nyálkahártyákat, akkor sokkal könnyebb lesz a légzés is.

Milyen tippek segíthetnek még a COPD-ben szenvedő betegek számára? Például az, hogy pihenjenek közvetlenül étkezés előtt. Táplálkozzanak lassan, egyszerre csak kisebb falatokat egyenek. Tartsanak kisebb szüneteket az egyes falatok között. Kerüljék az olyan táplálékokat, amelyek puffadást és fokozott gázképződést okoznak, hiszen ezek is megnehezítik a légzést.

1 hozzászólás

  1. Horváth Stefánia

    COPD egy éve derúlt ki nálam,5 más betegség mellett,amik kb egy éve derűltek ki,
    Nem tudom kivel meg beszélni.Testem csak egy van ,úgy érzem az egyik betegség gerjeszti a másikat.
    Nem rég lettem nyugdijas,hát nem ezt igértem magamnak.
    A kezelőorvosaim közt csak egy beszél normálisan velem.Nem én tehetek róla,hogy beteg lettem.Igy állandóan én keresem a lehetőséget,hogy tudok magamon segiteni.
    bizalom hiján.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük