fbpx

Táplálkozási tippek, ha izmot szeretnénk építeni

Idős férfi szemben ülve előrelendített karjaiban kézi súlyzókat fog,

Ahogy öregszünk, úgy egyre több izmot veszítünk. De csakis abban az esetben, ha nem figyelünk oda a táplálkozásunkra és nem edzünk, azaz a testmozgás nem az életünk része. Az izomépítés tehát idősebb korban is nagyon lényeges. Mutatunk is néhány tippet, amelyek segíthetnek a hatékony izomépítésben.

Az egyik legfontosabb táplálkozási tanács, hogy fogyasszunk elegendő fehérjét, ugyanis a fehérje az egyik legfontosabb izomépítő. Fehérjékre van szükségünk az izmok helyreállításához és az izmok növekedéséhez. Táplálkozási szakértők szerint naponta testtömeg-kilogrammonként mintegy 1,5 gramm fehérjére van szükségünk. Sok fehérjét tartalmaznak a húsok, a tej, a tejtermékek és a hüvelyesek.

A szénhidrátok és a fehérjék nagyon jól megférnek egymás mellett. A szénhidrátoknak fontos szerepük van az edzés utáni energianövelésben és a glikogénszint emelésében, ezen kívül megakadályozzák az izomvesztést is. Jó szénhidrátok, amelyek segítik az izmok építését: zabpehely, zöldségek, gyümölcsök és barna rizs.

A nap folyamán pótolnunk kell a folyadékveszteséget, azaz naponta legalább 8 pohár vizet kell elfogyasztanunk, hogy hidratáltak maradjunk. Az elektrolitokkal dúsított víz nemcsak a szükséges elektrolitokat biztosítja, hanem segít a sejtek regenerálódásában is. Nagyszerű energiafokozó, izomgyógyító, és nagy szerepe van az általános testtisztításban is.

Fontos, hogy naponta többször együnk kevesebbet, mivel ez felgyorsítja az anyagcserét, és fokozatosan energiát szolgáltat a szervezet számára.

Sokan kerülik a zsírt, pedig az úgynevezett jó zsírok felgyorsíthatják az izomépítő folyamatot, hiszen alapvető vitaminokat és tápanyagokat biztosítanak a szervezet számára. Jó zsírokat tartalmaz az avokádó, a diófélék és a halak is.

A fehérjéből készült turmixitalok olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek segítik az izmok helyreállítását, elsősorban edzést és súlyemelést követően.

Amennyiben az izomnövekedés a célunk, akkor kulcsfontosságú az is, hogy eleget aludjunk. Energiaszintünket ugyanis befolyásolja az alvás, ami szintén segíti a fizikai regenerálódást és a gyógyulást. Ezért is van szüksége a felnőtteknek is napi 7-8 óra alvásra.

A megfelelő szénhidrátok sokat segítenek az izmok építésében. Jó források: teljes kiőrlésű gabonák, bab, gyümölcsök és zöldségek. Nagyon lényeges, hogy elegendő és jó minőségű szénhidrátot tartalmazzon az étrendünk.

Bizonyos zsírsavak az étkezési zsírok építőkövei és elengedhetetlenek a szervezet számára, hiszen az emberi test nem tudja előállítani azokat. A zsírsavak minden sejtmembrán létfontosságú szerkezeti alkotóelemei, beleértve az izomsejteket is. Jó zsírsavforrások: dió, magvak, zsíros hal, olívaolaj, avokádó.

  1. Rácz Mihály

    Ez mind szép! Kérdésem, hogy aki cukorbeteg (meghatározott napi bevitellel) annak milyen szénhidrátokat lehet beépíteni?

  2. Schreiner Anna

    Krónikus vesebetegségben mivel építsünk izmot???Szeretnék, mert 10kg lement rólam 8 hónap alatt. Nem akarattal. Köszöm válaszukat. Üdvözlettel: Schreiner Anna

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük