fbpx

Természetes tápanyagok a csontritkulás megelőzésére – kalcium, magnézium, bór, D-vitamin, K2-vitamin

Zöld vitaminos tégely feldőlve, mellette egy halom sárga, narancs és zöld színű kapszula, tabletta.

A csontritkulás megelőzésében nagy segítségünkre lehet az életmódváltás. Az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás nagyon sokat segít ennek a rettegett betegségnek a megelőzésében. Néha kiegészítők fogyasztására is szükségünk lehet. Ezzel kapcsolatban mindenképpen kérdezzük meg a kezelőorvosunkat és a gyógyszerészünket.

A csontritkulás megelőzésében a vitaminok és az ásványi anyagok lehetnek a segítségünkre. Az egyik legfontosabb ásványi anyag nem más, mint a magnézium. A szervezetben lévő magnézium több mint 90%-a a csontokban található. Amennyiben gyakran tapasztal meg izomgörcsöt, úgy nagy valószínűséggel csak kevés magnézium van a szervezetében. A magnéziumhiány emellett lágy és porózus csontokat eredményez.

Ahhoz, hogy a csontjaink erősek maradjanak, kalciumra is magunkhoz kell vennünk. Arra ügyeljünk, hogy önmagában nem elegendő a kalcium, a felszívódásához ugyanis D-vitaminra is szükségünk van.

A bórt elég sokan figyelmen kívül hagyják, amikor a csontok egészségéről van szó, pedig ez egy olyan ásvány, amely szerepet játszik a csontokból elveszett kalcium helyettesítésében és a D-vitamin csontokba történő beépülésében. A bór emellett az ösztrogéntermelést is elősegíti, amely nagyon lényeges azoknak a nőknek, akik a posztmenopauza szakaszába léptek, hiszen az ösztrogén csökkenése az egyik oka a csontsűrűség csökkenésének és a csontritkulás kialakulásának.

A D-vitamin az egyik legfontosabb vitamin a csontok egészsége szempontjából. Enélkül a vitamin nélkül a kalcium sem tud beépülni a csontokba és így természetesen hasznosulni sem tud.

A K2-vitamin is egy létfontosságú vitamin, hiszen a csontok erősségét és szilárdságát képes biztosítani és jelentősen le tudja csökkenteni a csonttörések kockázatát is. Ez a vitamin nagyon jó szinergiában működik a magnéziummal, a kalciummal és a D-vitaminnal a csontsűrűség és a csont szilárdságának fenntartása érdekében.

A csontritkulás megelőzésében nagy szerepe van az omega-3 zsírsavaknak. Amennyiben gyulladás alakul ki a szervezetben és ez hosszú ideig tart, akkor a gyulladás krónikussá válik. A krónikus gyulladásnak szinte majdnem minden esetben csontritkulás a következménye. Az omega-3 zsírsavak azonban úgy segítenek a csontritkulás megelőzésében, hogy nem engedik, hogy gyulladás alakuljon ki a szervezetben.

  1. Tòth Andrea

    T. Cìm!
    Sajnos a vérsűrűségem a megengedett tartomány fölött van..ezért a K2 vitamint nem
    szedhetem!
    Kérdésem az lenne, hogy a fent emlitett
    vitaminok K2 nélkül is hatásosak a csontritkulás megelőzésére?
    Köszönettel!
    Tòth Andrea

  2. Szuhay Péter

    Szerintem nem egyszerűen a testmozgás, hanem a masszív erőkifejtéssel járó mozgás is kell. Például lépcsőmászás, kézi fűrésszel való munka, ásás, csákányozás, stb… hogy lassabban jöjjön a csontritkulás.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük