fbpx

Védekezés 5 lépésben az influenza és a megfázás ellen

Egy asztalon elhelyezve bazsalikom, spenót, eper, narancs, spárga, gyömbér, mák, avokádó, mandula, goji bogyó, fekete áfonya, zabpehely, fenyőmag, kurkuma, sárga paradicsom.

Valószínűleg mindannyian ismerjük az influenza és a megfázás kellemetlen tüneteit, ide értve a fejfájást, a köhögést, a nehézlégzést vagy a lázat. Néha még arra sincs erőnk ilyenkor, hogy kikeljünk az ágyból és teát készítsünk magunknak. Éppen ezért törekedjünk a megelőzésre. Mit tehetünk? Milyen védekezési módszerek vannak az influenza és a megfázás ellen? Most 5 olyan lépést mutatunk be, melyek sokat segíthetnek, hogy elkerüljük a betegségeket okozó kórokozókat.

A kézmosás fontosságáról már a gyerekeknek is beszélnünk kell. Igazából nemcsak influenzaszezonban van szükség az alapos kézmosásra, hanem mindig, amikor olyan helyen tartózkodunk, ahol sokan fogdosták előttünk a tárgyakat, és úgy gondoljuk, nem tiszták. Ezek lehetnek a buszon lévő fogantyúk, egy nyilvános helyen lévő kilincs, a parkban lévő pad. Egyszóval minden olyan alkalom után mossunk alaposan kezet, amikor biztosak vagyunk abban, hogy az adott helyen kórokozók telepedhetnek meg.

A betegségek elleni küzdelemben is nagy segítségünkre lehet a rendszeres testmozgás, hiszen ez jól szolgálja az egészségünket és erősíti az immunrendszerünket. Azonban ha túl sokat és túl keményen edzünk, ezzel épp az ellenkező hatást érhetjük el, azaz gyengülhet az immunrendszerünk.

A dohányzás rendkívül károsan hat az egészségre és mérhetetlenül gyengíti a védekezőképességünket. Ha dohányzik és influenzás lesz vagy megfázik, akkor komoly szövődményekkel kell számolnia, akár még a tüdőgyulladás réme is fenyegetheti, így jobb minél hamarabb lemondani erről a káros szenvedélyről.

Nem véletlenül mondják azt, hogy ha betegek vagyunk és elmegyünk az orvosi rendelőbe, akár még betegebbek is lehetünk. Ha nem olyan nagy a probléma, akkor otthon kúrálja ki magát, hiszen a vitaminok, az ásványi anyagok, a friss zöldségek és gyümölcsök, egy jó húsleves vagy forró tea és pihenés mind sokat segíthet a gyógyulásban. Csak abban az esetben menjünk ilyenkor közösségbe, ha feltétlenül szükséges kimozdulni otthonról.

Amennyiben a szervezetünk vitamin- és ásványianyag-raktára fel van töltve, úgy kisebb az esélye, hogy megbetegszünk. Ezért fogyasszunk naponta, azaz rendszeresen friss és szezonális zöldségeket és gyümölcsöket. Válasszunk közülük olyanokat, amelyek bővelkednek C-vitaminban, cinkben és magnéziumban, hiszek ezek hatékonyan hozzájárulnak az immunrendszer megerősítéséhez.

Ne feledkezzünk el a D-vitaminról sem, amely a napfény hatására termelődik a szervezetünkben. Mivel azonban már egyre kevesebbet süt a nap, és egyre gyengébb az ereje, így érdemes kiegészítő formájában pótolnunk ezt a vitamint.

 

 

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük