fbpx

A betegségek elleni nagy harcos: fekete málna

Fekete málna (Rubus occidentalis).

A fekete málna elsősorban Észak-Amerikában őshonos. Már az itt élő indiánok is hittek a gyógyító erejében, ezért előszeretettel csemegéztek belőle. De nemcsak gyógyítás céljából fogyasztották, hanem szerették a gyümölcs rendkívül édeskés ízét is és a gyümölcsnek az illatát is nagyon csodásnak tartották. A fekete málna színét egy antocián nevű antioxidáns vegyület adja.

A fekete málna igen gazdag antioxidáns vegyületekben, így például flavonoidokban is. De C-vitamin is nagy mennyiségben található benne, amely az immunrendszerünk védelmében játszik kiemelkedő szerepet. Az antioxidánsok nagyon jó szolgálatot tesznek egészségünk megőrzése érdekében. A károsító szabad gyökök folyamatosan roncsolják a sejtjeinket, enzimjeinket és a kötőszöveti molekuláinkat. Ennek a folyamatnak azonban súlyos következményei lehetnek, mint például a szervezetünkben kialakuló gyulladások, de különféle funkciózavarok és degeneratív betegségek is kialakulhatnak. Az antioxidánsok azonban a segítségünkre lehetnek abban, hogy ezek a folyamatok ne alakuljanak ki, vagyis védelmet élvezhetünk általa a súlyos betegségekkel szemben. Ha rendszeresen fogyasztunk antioxidáns vegyületekben gazdag étkeket, akkor biztosak lehetünk benne, hogy sokáig egészségek maradhatunk, de nem csupán fizikailag, hanem szellemileg is sokkal jobban érezhetjük magunkat.

A fekete málna kicsit hasonlít a hazánkban is fellelhető málnához, de attól jóval egészségesebb, és magasabb a rost-, a szénhidrát- és a pektintartalma. A gyógynövényként is funkcionáló fekete málna baktériumölő hatással is bír. Ez a gyümölcs képes megkötni a vasat, így vérszegénység esetén kötelező lenne a fogyasztása.

Akár frissen, akár teaként fogyasztva segít a vércukorszint optimális beállításában, illetve rendszeres fogyasztásával a húgyutak is egészségessé válnak. Segít a vérnyomás beállításában, és még az ízületekre is rendkívül kedvező hatással van.

A növényi főzetet ülőfürdőként is használhatjuk, ha aranyeres panaszokkal küszködünk. A teát gargalizálásra, öblögetésre is lehet használni, mégpedig szájnyálkahártya- és fogínygyulladás esetén.

A fekete málna fitoösztrogént is tartalmaz, amely jó hatással van a kötőszövet és a bőr állapotára, vagyis szemmel láthatóan üdévé és simává teszi a megfáradt, ráncosodásra hajlamos bőrt.

Amerikában kutatásokat is végeztek ezzel a rendkívül egészséges gyümölccsel kapcsolatban. Megállapítást nyert, hogy a fekete málna rákmegelőző hatása sokkal nagyobb, mint az áfonyáé, amely gyümölcs pedig köztudottan szintén rengeteg antioxidáns vegyületet tartalmaz.

  1. Dömötör József

    A fekete málna rokonságban van-e a fekete szederrel amelyet én is termesztek. Az érett gyümölcsszemeket
    teljesen egyformának látom a képen bemutatottakkal.
    Már azt gondoltam, hogy azzal azonos, míg a képen mutatott levélzetet nem figyeltem meg jobban.
    Érdekelne a különbség valamint a fekete málna szaporító anyaghoz való hozzájutás lehetősége.
    Kérem a cikk Szerzőjének megtisztelő válaszát.
    Dömötör József nyugdíjas építész.

  2. Neményi Katalin

    Kedves József! Én is így gondolom, hogy a fekete szeder és a málna az egy. Málnában csak pirosat ismerek -habár képen már sárgát is láttam- viszont a Jósef Starkl újságban egy új fajta keverék a fekete szeder és a piros málna párosítása így írja “Málna és a fszeder ízvilága egy termésben” nos a képen málna alakú kékes pirosas színű.A málna levele talán szélesebb. Üdvözlettel N Katalin

  3. Balla Sándor

    Tisztelettel sziveskedjenek közölni,hogy hollehet rendeni FEKETE MÁLNA szaporitó anyagot.
    Megköszönve
    válaszukat maradok tisztelettel Balla Sándor

    1. Csörgő Gábor

      T. Balla Sándor!

      Az eggyel fentebbi bejegyzésben olvasható!

      Üdv.: Csörgő Gábor

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük