fbpx

A flavonoidokban gazdag kökény

Sötétkék, megérett kökényszemek az őszi hidegben.

A kökény a rózsafélék családjába tartozik. Egész Európában, így hazánkban is megtalálható. A kökény az egyik legegészségesebb gyümölcsünk, hiszen rengeteg C-vitamin van benne. Ennek a sötét, mélykék vagy éjfekete színű gyümölcsnek a rendszeres fogyasztásával nemcsak az egészségünknek teszünk jót, hanem az olyan alattomos betegségnek, mint a rák is csökkenthetjük a kockázatát. Ez a gyümölcsben lévő egyik flavonoidnak, az ellagsavnak köszönhető, amely jelentősen lecsökkenti a daganatok kialakulásának esélyét. A nagyon sok antioxidánst is tartalmazó kökény népies elnevezései: kininfa, ekegúzs, boronafa, koronafa, kökönye és zabszilva. Ez utóbbi elnevezést onnan kaphatta, hogy ez a gyógynövény a szilva egyik rokona.

A kökény virágából tea is készíthető, amely tisztítja a vért, méregtelenít és enyhe hashajtó hatással is rendelkezik. Mivel csökkenti az étvágyat, fokozza az anyagcserét és zsírégető hatása is van, ezért fogyókúra idején is bátran alkalmazható. A virágokat március végén és április elején érdemes gyűjtögetni. Azonban a kökény ősszel is virágozhat, főleg ha az aszályos nyarat esős, őszi hónapok követik. Kökényteához egy csészébe tegyen egy evőkanálnyi szárított virágzatot, majd öntse le 2 dl forró vízzel. Hagyja állni 10 percig, szűrje le és már fogyaszthatja is. Teát aszalt kökényből is lehet készíteni. A virágból és az aszalt gyümölcsből készült tea a fent leírtakon túl csökkenti a vérnyomást, erősíti az immunrendszert és enyhíti a bélhuruttal együtt járó kellemetlen és fájdalmas tüneteket.

A kökény leveleiből készült főzettel gargalizálhatunk, ily módon a torokgyulladás kellemetlen tünetei enyhíthetők, de a légúti megbetegedések esetén is nagyon hatásos ez a módszer. A kökény nagyon hasznos szív- és érrendszeri megbetegedések esetén, illetve vízhajtó és vesetisztító hatásokkal is rendelkezik. A kökény rendszeres fogyasztása erősíti az immunrendszert, és az idegeket is jó kondícióban tartja.

A kökényt akkor érdemes gyűjteni, amikor a dér megcsípte – október, november hónapban –, mert ilyenkor lesz jó puha és zamatos, édeskék ízű. Ha a kelleténél hamarabb szüreteljük le, akkor még kemény és savanykás lesz, ami miatt sokat veszít élvezeti értékéből.

A kökényből a teán kívül készíthetünk még lekvárt, szörpöt, likőrt, sőt sültek mellé szószt is, amely pikánssá és nagyon izgalmassá tesz bármilyen grillezett vagy sült húsételt.

A kökényből készülhet likőr, amelynek nem túl bonyolult az elkészítése. Passzírozzon le két kilogrammnyi dércsípte kökényt, persze miután megmosta a kökényszemeket. Tegye a gyümölcsöt egy nagy befőttesüvegbe, majd öntsön rá két liter tiszta szeszt. Négy héten keresztül nincs más teendője, csak naponta felrázogatni az üveget. Egy hónap múltán szűrje le az üveg tartalmát, majd főzzön szirupot 75 dkg cukorból és egy-másfél liter vízből. Amikor a szirup lehűlt, öntse azt a befőttesüvegbe. Hagyja további egy hétig állni, majd szűrje le újra, végezetül pedig öntse át a fenséges likőrt tiszta üvegekbe. A kökénylikőrt mi magunk is elkortyolhatjuk, de karácsonyi ajándéknak is kiváló lehet.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük