fbpx

A természet egy csodás orvossága: petrezselyem

Egy nagy csokor friss petrezselyem spárgával összefogva.

Az emberek jelentős hányada csupán díszítő elemként használja a petrezselymet. Ezek az emberek nem fogyasztják rendszeresen, így annak egészségre gyakorolt pozitív hatásaival sincsenek tisztában. Pedig a petrezselyem alaposan képes az emberi szervezetet megtisztítani a felhalmozódott méreganyagoktól. A petrezselyem a korianderhez hasonlóan egy természetes vizelethajtó gyógynövény. Még hasonlít is a korianderhez, habár nagyobbak a levelei és az illata is kicsit másabb, különlegesebb, kellemesebb. A petrezselyem ezen kívül megtámogatja a máj működését és ha rendszeresen fogyasztjuk, védelmet élvezhetünk a májbetegségekkel és a cukorbetegséggel szemben.

Azok, akik IBS-ben szenvednek, fogyasszák rendszeresen, ugyanis csökkenti a betegség kellemetlen tüneteit. A növényben lévő vitaminok pedig védelmet jelentenek az immunrendszer számára a káros kórokozókkal szemben.

A petrezselyem antioxidáns vegyületeket tartalmaz, ezért érdemes rendszeresen fogyasztani, ha szeretnénk elkerülni a különféle betegségeket. Mindemellett meglehetősen gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban. A gyógynövény segítséget nyújt a koleszterinszabályozásban. A petrezselyem gazdag eugenolban, amelyet a fogászati kezelések során helyi érzéstelenítőként is alkalmaznak, de fertőtlenítőszerként is lehet használni fog- és ínybetegségek esetén. Az eugenol ezen kívül a vércukorszint csökkentésében is szerepet játszik.

A petrezselyemben olyan ásványi anyagok vannak, mint mangán, kálium, kalcium, vas és magnézium. A káliumnak a szívműködésben és a vérnyomás szabályozásában van kitüntetett szerepe, a vas pedig a vérképzésben vesz részt.

A petrezselyem antioxidáns vitaminokat is tartalmaz. Megtalálható benne az A-, C- és E-vitamin, a béta-karotin, de lutein és zeaxanthin is van benne. A petrezselyem kitűnő forrása még a folsavnak és a K-vitaminnak is. Ez utóbbinak a csontépítésben és a csontritkulás megelőzésében van kitüntetett szerepe. A friss petrezselyemben van még pantoténsav, B2-vitamin, niacin, tiamin és piridoxin. A legújabb kutatások szerint az Alzheimer-kór megelőzésében is szerepet játszik ez a vitamin, vagyis a piridoxin, hiszen az agyban a neuronok károsodását képes kivédeni.

Amennyiben valaki ki szeretné próbálni ezt a csodás gyógynövényt, akkor érdemes mindig friss állapotában fogyasztani, hiszen így őrzi meg leginkább vitamin- és ásványianyag-tartalmát. Érdemes télen a konyhaablakban is nevelni petrezselymet, így legalább biztosak lehetünk benne, hogy vegyszermentes táplálékot fogyasztunk. A friss levelek szélhajtó és antiszeptikus hatással is rendelkeznek.

A friss petrezselyemlevelekből ízletes salátát készíthetünk más zöldségek hozzáadásával. Íze kitűnően harmonizál nyers, párolt és grillezett zöldségekkel, de csirke- és halételeknek is pikáns ízt kölcsönöz. A Földközi-tenger térségében „zöld szószt” (salsa verde) is készítenek belőle, amelynek a receptjét szeretném Önökkel is megosztani. Eredetileg a salsa verde csak petrezselyemmel készül, de nyáron én gyakran bazsalikomot és mentát is adok hozzá, hiszen így sokkal kellemesebb íze lesz a mellé felszolgált grillezett halnak vagy éppen a sült csirkének. Van, aki másként készíti el ezt a finomságot, lehet is variálni, ezzel kapcsolatban nincsenek kőbe vésett szabályok.

A „zöld szósz” hozzávalói:

  • egy-egy kisebb csokor petrezselyem, bazsalikom és menta
  • 1 fokhagymagerezd
  • 2 evőkanál kapribogyó
  • 3 ecetes uborka
  • 2-3 finomra vágott szardellafilé
  • 1 evőkanálnyi francia mustár
  • 4 evőkanál extra szűz olívaolaj
  • 1 evőkanál vörösborecet
  • ízlés szerint tengeri só és frissen őrölt fekete bors

Elkészítése:

Mossa meg és vágja apró darabokra a háromféle fűszernövényt. Tegye az egészet egy turmixgépbe, majd adja hozzá a felaprított fokhagymát, a szintén felaprított uborkát, a kapribogyót és a szardellákat. Turmixgépben alaposan turmixolja le ezeket a hozzávalókat.

Öntse át a zöld színű szószt egy salátástálba, majd adja hozzá a mustárt, az olívaolajat és a vörösborecetet. Ízesítse az egészet sóval és borssal.

  1. Klasz recept. És tényleg fontosak a zöldségek. Mi magyarok, már az átlag ezen a téren nagyon le van maradva. Hanyagolja a zöldséget. A hozzászólásomban ki szeretnék emelni egy fontos dolgot, A káliumot nem kell túl hangsúlyozni, mindenki ezzel foglalkozik. Az emberek 95-98 % ban káliummal műtrágyázott növényeket esznek. Ez a vérkép összetételeken is megmutatkozik. Tessenek utánanézni. Még a vérkép kálium maximális értékeket is emelgetik. Az emberek többsége magas kálium vérkoncentrációval és alacsony nátriummal él. Az életünk alapja a nátriumionos elektrolit!!
    Mindenkinek oda kellene erre figyelni!

  2. Nagyné Papp Erika

    A zöld fűszerekből készült salátákat mindig frissen fogyasszuk, mivel különösen az istálló trágyával kezelt földön termesztett növények kórokozó mikroorganizmusokkal (szalmonella, E.coli, klosztrídiumok, Listeria monocytogenes..stb) lehetnek szennyezettek, melyek az ételben elszaporodva megbetegedést okozhatnak.
    Kisdedeknek még frissen készítve se adjunk nyers, leveles zöldséget, mert az ő gyomor -bél rendszerük és fejletlen immunrendszerük még az alacsony csíraszámban jelen lévő kórokozókat se tudja leküzdeni.

  3. Szekerák Sándor

    Zöld ill. füszernövényeket olyan ” BIO ” termelőtől vegyük akiben megbízunk .Lehetőség szerint jó , ha
    saját kertünkbe termeljük .( Igy mindig frissen fogyaszhatjuk ) A növényeket csak leöblitjük vízzel , ne mossuk , ne áztassuk , mert a vízben oldodo vítaminok egy részét elvesztítjük .

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük