fbpx

Puffadás, az életünk megrontója

Haspuffadásos hölgy a farmere derekát gumival kötötte össze, keze a csípőjén.

Puffadást általában étkezés után tapasztalunk. Ezt vagy a fölösleges gáztermelődés okozza, vagy pedig zavar keletkezik az emésztőrendszer izmainak mozgásában. Ilyenkor nyomást érezhetünk a gyomrunkban, a hasunkban és diszkomfortérzetünk támad. Sok embernél a puffadást valamilyen élelmiszerre való túlzott érzékenység okozza.

A nagyobb ételadagok is okozhatnak puffadást és kellemetlen teltségérzetet, így jól teszi, ha naponta többször étkezik kisebb adagokat.

Valakinél azért jelentkezik puffadás, mert allergiás az adott táplálékra. Ha olyan ételt eszik, amelyet nem tolerál a szervezete, tapasztalhat puffadást, fokozott gáztermelődést és egyéb, kellemetlen tüneteket. Sokaknál allergiás reakciót válthat ki a laktóz, a fruktóz, a tojás és a glutén is. Egy ideig kerülje el ezeket az élelmiszereket, és így megláthatja, hogy Önnél is ezek okozzák-e a kellemetlen puffadást. Ha igazolódik a gyanúja, vagyis ételallergiája vagy intoleranciája van, mindenképpen forduljon orvoshoz.

A szénsavas italok, és a túlzottan sok lenyelt levegő is okozhat puffadást. Kerülje a szénsavas italok fogyasztását, ne beszélgessen étkezés közben, ne igyon szívószállal, ne rágógumizzon sokat és ne siessen az étkezéssel, mivel ezek is okozhatnak fájdalmas tüneteket.

Kerülje a „gázos” ételeket. Ilyenek például a hüvelyesek, a bab, a lencse, a káposzta. Néhány embernél a teljes kiőrlésű gabona is okozhat felfúvódást. A zsíros ételek szintén lassíthatják az emésztést és késleltetik a gyomor kiürülését, amely miatt szintén megnőhet a has körtérfogata.

Az IBS az egyik leggyakoribb emésztési zavar, amely sok ember sújt világszerte. Számos tanulmány kimutatta, hogy a magas FODMAP-tartalmú táplálékok felerősíthetik a tüneteiket. A FODMAP egy mozaikszó. Jelentése: fermentális oligoszacharidok, diszacharidok, monoszacharidok és poliszacharidok. A magas FODMAP-tartalmú ételek nehezen vagy elégtelenül szívódnak fel a vékonybélben. Ezeket az elégtelenül megemésztett szénhidrátokat a bélbaktériumok megerjesztik, ami gáz keletkezésével jár együtt. Néhány hétig érdemes ezeket a táplálékokat elkerülni, majd lassan, fokozatosan újra visszavezetni az étrendbe. Melyek ezek a táplálékok? Többek között a spárga, az articsóka, a cékla, a káposzta, a karfiol, a fokhagyma, a póréhagyma, a gomba, a kukorica, az alma, a sárgabarack, az avokádó, a fekete szeder. De a cseresznye, a szilva, a datolyaszilva, a mangó, a szőlő, a tej, a tejföl, a kemény sajt, a joghurt, a tejszín, a búza, a rozs, az árpa, a bab, a lencse, a csicseriborsó, a sárgaborsó is ebbe a csoportba tartozik. Továbbá a mandula, a kesudió, a törökmogyoró, a pisztácia, a méz, a xilit, a szorbitol, az agave és a kukoricaszirup is okozhat ilyen kellemetlen tüneteket.

  1. A napfényen kívűl minden fel lett sorolva ami puffaszt. Tudttam én hogy az emberi faj napfénnyel táplálkozik… -.-‘

  2. Erdekes,….mar tenyleg semmivel nem lehet taplalkozni mert mindennek van valami rossz hatasa a szervezetre !!!..elvagyok keseredve. Mar minden genkezelt ,mesterseges ami nem jo nekünk.Regen az emberek szalonnat,hagymat,zsiros eteleket ettek es megis nagy kort megeltek.Ezekröl a sok nyavajarol mind a rendszer tehet.Manipulalnak mar minden elelmiszert ,gyorsitjak a növekedest hogy minnel elöbb több penzt legyen a zsebükbe.De hogy az emberek meg megbetegednek az nem szamit mert az meg jo a gyogyszer iparnak.Megerett a pusztulasra ez a föld.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük