fbpx

A citrom daganatellenes hatásai

Citromok egészben és félbevágba.

A citrom ízletes hozzávalója az ételeknek és az italoknak, valamint egy közkedvelt aromaterápiás illat is. Azonban ennek a déligyümölcsnek nem csupán ennyi előnye létezik. A citrom, különösen a héja rákellenes hatással rendelkezik. Persze csak a bio- és vegyileg nem kezelt citrom rendelkezik ilyen csodás hatással.

A citromhéj olyan kulcsfontosságú vegyületeket tartalmaz, amelyek megerősítik az immunrendszert, így az hatékonyan képes megküzdeni a daganatos betegségekkel szemben. A tudomány egyre inkább azt a következtetést vonja le, hogy a növényi alapú élelmiszerekben található fitonutriensek akár még a kemoterápia hatásait is felülmúlhatják, mindezt káros mellékhatások nélkül.

A citromban lévő fő vegyület, a D-limonén hatékony rákellenes tulajdonsággal rendelkezik. Egyes kutatások szerint ez a vegyület megállítja a rákos állapot előrehaladását és megakadályozza a tumorok kifejlődését. Ha a D-limonént még perilil-alkohollal is kombinálják, a rákellenes hatásai még inkább felerősödhetnek.

A citromhéj módosított citrus pektint (MCP) tartalmaz, amelyet az emésztőszervrendszer és a véráram könnyedén felszív. Az MCP hatékonynak bizonyult a mell-, a prosztata- és a bőrrák terjedésének megakadályozásában. A citromhéjban lévő limonoidok adják a gyümölcs keserű ízét, ezek lassítják a rákos sejtek növekedését és elősegítik az apoptózist, vagyis a rákos sejtek elpusztulását, úgynevezett „öngyilkosságát”. Összeségében elmondható, hogy a citromhéj 22 daganatellenes vegyületet tartalmaz, amely vegyületek különös védelmet jelentenek a száj, a gyomor, a gége és a garat rákos megbetegedéseivel szemben.

Hozzáértők szerint a citrusfélék mintegy ötven százalékkal csökkenthetik a rákos megbetegedések kialakulásának a kockázatát. Az ájurvédikus gyógyászatban citromhéjat használnak a máj tisztítására és méregtelenítésére.

Mivel ilyen egészséges a citrom, érdemes a bio változatot megvásárolni. Készíthet belőle italokat, turmixokat, ízesíthet vele salátákat, főételeket, de főtt zöldségekhez és desszertekhez is nagyon passzol a citrom kesernyés, semmihez sem hasonlítható ízvilága. A D-limonén nem csak a citromban található meg, kitűnő forrása még a cseresznye, a bogyós gyümölcsök és a gyógynövények is, mint például a bazsalikom, a kakukkfű, a borsmenta és a rozmaring. Ez utóbbiakat érdemes nyáron rendszeresen, friss állapotában fogyasztani.

  1. sziszineni

    Elhisszük a citrom jótékony hatását, csak az a baj, hogy bio citromot nem lehet sehol kapni,így nem tudjuk ezt az egészséges gyömülcsöt fogyasztani.

  2. HegyinéEszter

    Ezért kell olyan esszencialis olajat választani! Ami 100%, ne a biobolt polcain keressük…..:) a hejabol sajtolt, BIO őshonos citromból készült esszenciát nyugodtan fogyaszthatod !

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük