fbpx

Az izomgyengeségnek sok oka lehet

Idős férfi kézi súlyzókkal gyakorlatozik.

Sok oka lehet annak, ha az izmok elvesztik az erejüket, illetve ha emiatt gyengének érezzük magunkat. Néha az izomgyengeség hirtelen következik be, amit akár olyan súlyos állapot is okozhat, mint amilyen a stroke is. Cikkünkben bemutatunk néhány olyan állapotot és betegséget, amely oka lehet az izmok gyengeségének.

Idősebb korban mindenki veszít az izomtömegéből, ezt az állapotot az orvosok szarkopéniának nevezik. Valójában 60-70 éves korban vesszük észre, hogy egyre kevesebb izomzattal rendelkezünk. Ez már szemmel is jól látható, illetve az izomveszteség sok más egészségi problémát okozhat.

Az izomvesztésért sokféle gyógyszer is okolható, többek között a kortikoszteroidok, illetve a koleszterinszint-csökkentő sztatinok. Ha Ön is úgy véli, hogy a gyógyszere az oka az izomgyengülésnek és -veszteségnek, mindenképpen konzultáljon ezzel kapcsolatban a kezelőorvosával.

A megfázás és az influenza is fáradtságot és gyengeséget eredményezhet, ami az izmokat is érinti. A betegség több napig is tarthat, viszont az izmok gyengeségét akár több hétig is érezhetjük.

Ha megemeljük magunkat, vagy túl sokat edzünk, akkor is érezhetünk izomgyengeséget, ezt váltja ki az izmok sérülése és szakadása is. A gyógyulásban sokat segíthet a pihenés és a borogatás. Ha azonban néhány nap alatt nem érzünk pozitív változást vagy rosszabbodik az állapotunk, mindenképpen keressük fel a háziorvosunkat.

Az izomgyengeség egy súlyos egészségi állapot, a szklerózis multiplex, más néven az SM jele is lehet. Ilyenkor voltaképpen az immunrendszer megtámadja az idegrostokat körülvevő védőréteget, ez pedig az agy és a test más részei közötti kommunikáció megszakadásához vezethet. Az SM tünetei nagyon változatosak, mindenkinél más tünet kerülhet előtérbe, azonban a kezek és a lábak zsibbadása szinte minden betegnél előfordulhat.

Amennyiben az izmok hirtelen, minden előzmény nélkül gyengülnek el, úgy ez a stroke jele és tünete is lehet. Az izomgyengeség általában csak a test egyik oldalát érinti. Egyéb tünetei közé tartozik a szédülés, a homályos látás, a járás- és beszédzavar, egyensúlyvesztés, koordinációs problémák, erős fejfájás. A stroke egy nagyon súlyos állapot, azonnal mentőt kell hívni, hogy a kezelés minél hamarabb elkezdődjön.

Sok más állapot és betegség is járhat izomgyengeséggel: cukorbetegség, szívelégtelenség, krónikusfáradtság-szindróma, pajzsmirigybetegségek, alvászavarok.

Függetlenül attól, hogy valamilyen egészségi probléma vagy fizikai inaktivitás okozza az izomgyengeséget, a legtöbb esetben mi magunk is változtathatunk ezen az állapoton. Rendszeres testmozgással visszanyerhetjük az izmaink erejét, a testmozgás ugyanis segíthet az izomvesztés megelőzésében és lassításában.

  1. István Németh

    Bizonytalan egyensúly járás közben, lelassult beszédtempó, gyenge láb izomzat égő érzése felállás közben, nehéz guggoló helyzetből való felállás. Ugorni, gyorsan menni képtelen vagyok. Mindezek a tünetek tiszta gondolkozás-ítélőképesség mellett vannak. Az emésztés és széklet ürítés elég kívánnivalókat hagy maga után. Kérem segítsenek hatásos tanáccsal gyógymód eljárás ajánlásával! Köszönettel, István (75 év)

    1. Dr. Parkinson

      István: A tünetek kezdődő Parkinson betegségre is utalhatnak. Neurologiai vizsgálat kell. Nem fájdalmas. Ha Parkinson, az is karban tartható. Üdvözlöm.

  2. Lakatos Mónika

    m betegségre mit ajánlanak az egy izom sorvadás egy fajtája duchenne betegségre

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük