fbpx

A hazugság nem titkolható jelei

Egy szürke háttér előtt egy nő és egy férfi egymással szemben állva az orrukra mutatnak, amely megnyúlt, mint a Pinokkió orra, jelezve a hzugságot.

Néha nem mondunk igazat. Igen, néha előfordul, hogy nem azt mondjuk a másiknak, amit szeretnénk. Jó esetben csupán azért hallgatjuk el az igazságot, mert nem szeretnénk a barátunkat megbántani vagy nem akarjuk, hogy még rosszabb lelkiállapotba kerüljön. Van, hogy nekünk sem az igazat mondják, hanem úgy beszélnek velünk, amit éppen hallani akarunk, amitől kicsit jobban érezzük magunkat.

Néha azonban annyira jó lenne tudni, hogy mi jár az emberek fejében és valóban azt mondják-e, ami a valóság. Azért is ferdíthetnek és azért is mondhatnak mást, mert vagy nincs kedvük igazat mondani vagy egész egyszerűen csak rosszat akarnak nekünk.

Ma már tudományos kutatások is alátámasztják, hogy amikor nem mondunk igazat, akkor másként is viselkedünk. A hanghordozásunk, a testtartásunk és a viselkedésünk is elárulhat bennünket. Mutatjuk is, hogy melyek azok a jelek, amelyekből kiderül, ha hazudnak nekünk.

A szem a lélek tükre, tartja a mondás. Való igaz, a szem sokat elárul rólunk, emberekről. A hazug emberre az jellemző, hogy nem mer a szemünkbe nézni. Figyeljük csak meg, amikor valakitől kérdezünk valamit és nem azonnal válaszol, akkor először jobbra, majd balra tekint, és amikor válaszol, nem a szemünkbe néz, hanem valami más dologra fókuszál.

Kutatásokat is végeztek azzal kapcsolatban, hogy milyen lesz a hangunk, a hanghordozásunk, amikor nem mondunk igazat. A vizsgálatok szerint teljesen más lesz a hanghordozásunk amikor hazudunk. Az alaphangszíntől néhány hanggal magasabb az ember hangja, ha olyat mond, amit valójában nem is úgy gondol. Csak figyeljünk a hangokra és kiderül, hogy ki, mikor nem azt mondja, amit valójában gondol.

A kommunikáció nem pusztán a szóbeli kommunikációt jelenti, hiszen a testünk hangtalanul is képes a beszédre. A hazug ember olyannyira a mondanivalójára összpontosít, hogy igazából nem is figyel arra, hogy gesztikuláljon. Az éppen nem igazat mondó személy teste merevebbé válik és szinte mozdulatlanul áll vagy ül velünk szemben. Más esetekben a beszélgetés során aktívan használjuk a végtagjainkat, hiszen mutogatunk és még a lábunkkal is csinálunk valamit, hiszen ilyenkor nem kell a mondanivalónkra koncentrálni, viszont amikor hazudunk, akkor minden idegszálunk azon dolgozik, nehogy lebukjunk.

A hazugság tehát könnyen kiderül. Érdemes felismerni a jeleket, ha valaki nem mond igazat nekünk. És jó, ha tudjuk, hogy a sorozatos hazugság még meg is betegíthet bennünket, így érdemes mindig az igazat mondani.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük