fbpx

A hormonális egyensúlyhiány jelei

Kis elefántot odaphotoshoppoltak egy fa ágára.

A hormonális egyensúlyhiány számtalan tünettel járhat együtt. Ide tartozik az éhség, a fáradtság és olyan tünetek is, amelyek súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak.

Ha valaki állandóan éhes és sohasem lakik jól, akkor a pajzsmirigyével lehetnek gondok. A pajzsmirigyhormonok segítenek szabályozni az anyagcserét. Ha a stresszhormonok szintje nő meg, akkor pedig a szervezet tartalékolni szeretne, ezért eszik akkor, ha voltaképpen nem is éhes.

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy olyan betegség, amikor a szervezet túl sok tesztoszteron hormont termel. Ez hajhullást okozhat a nőknél, illetve megjelenhet a férfias kopaszodás és a nem kívánt szőrnövekedés is mint kellemetlen tünet.

Ha valakinek akaratán kívül változik meg a testsúlya, ez is jelezheti, hogy a szervezetében hormonegyensúly-hiány alakult ki. Ha megemelkedik a kortizol- vagy a tesztoszteronszint, akkor is bekövetkezhet súlygyarapodás, még abban az esetben is, ha az illető nem változtatott az étkezési szokásain semmit sem.

Menstruáció előtt és menopauza alatt is hormonális változások zajlanak a szervezetben, amelyek okozhatnak hangulatingadozásokat. A pajzsmirigyhormonok is hatással lehetnek az érzelmi állapotra. A hipertireózis például kiválthat túlzott indulatokat és idegességet, illetve aki ebben a betegségben szenved, lehet depressziós és passzív is.

A hormonális változások sok mindenre, így a nemi vágyra és a reproduktív egészségre is kihatnak. Az ivarszervek, a hipotalamusz és az agyalapi mirigy szoros kapcsolatban állnak egymással. Ha valamelyik zavart szenved, akkor hormonális egyensúlytalanság alakul ki. Ha az agyalapi mirigy vagy a hipotalamusz szenved zavart, akkor gond lehet az ösztrogén vagy a tesztoszteron nemi hormonok működésével is.

Ha a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, akkor fáradtság és lehangoltság alakulhat ki. Ilyenkor nem lesz elég energiája az embernek, pedig ez elengedhetetlen az izmok megfelelő működéséhez, ezért érezheti magát fáradtnak az illető.

Amennyiben a pajzsmirigy túlműködik, akkor az álmatlanságot okozhat. A hipotireózis azonban letargikus hangulatot eredményez, és aki ebben a betegségben szenved, sokat alszik.

A mellékpajzsmirigy hormon egyik feladata, hogy ellenőrizze, van-e elég kalcium a vérben, ami befolyással van a csontok egészségére.

  1. Kengyel Tiborné

    Igaz a pajzsmirigy- alulműködési jelzés. Ha valakinek alulműködik az áteshet e a
    túl működő pajzsmirigy betegségbe?! Ugyanazok a jelzései mint itt a leírtak alapján?!
    Köszi, ha válaszolsz.

  2. Kozma Ferencné

    Két éve szenvedek egy gyomorrontás szerű rosszulléttől ilyenkor felmegy a vérnyomásom sajnos nagyon magasra is és nagyon fáj a fejem teteje. A korona csakrám mintha ki akarna szakadni. Ha ez a gondom nincs, akkor a vérnyomásom tökéletes. Mindig a vérnyomás csökkentőmet cserélik le. Már voltam privátrendelőben is és senki nem találja, hogy mi a bajom. Egy év alatt 15 kilót fogytam. Többször bekerültem a sürgősségi osztályra és azt mondják jók a véredményeim jók. Természetgyógyásznál voltam az megállapitotta, hogy a belsőelválasztásu mirigyeimmel vannak problémák. Inzulinrezisztenciát állapitottak meg. Nem eszem cukrot egyáltalán, teljeskiőrlésű dolgokat fogyasztok, sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztok. 180 gramos diéta. Most készült privátba egy vérvétel, ott azt állapitották meg, hogy pajzsmirigy tülmúködésem van. Kértem időpontot endrokrinológushoz november 1-jén és február 27-re kaptam. Ez a magyar egészségűgy. l20 ezer fonint nyugdíjjal rendelkezem a kis megtakarított pénzemet már elköltöttem magánrendelésekre és gyógyszerekre. Fizikális erőm is a nullával egyező, és türelmetlen, ideges vagyok a problémám maitt, aludni sem tudok. Ha Önöknek volna ajánlata tisztelettel fogadnám. Kozma Ferencné Judit

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük