fbpx

A májkárosodás megelőzésében és a méregtelenítésben is verhetetlen a pitypanggyökér

Vágódeszkán pitypangok gyökerestül.

A hagyományos orvoslás már évszázadok óta alkalmazza a pitypang minden részét, nemcsak a pitypanggyökeret, többek között májbetegségek, bélbetegségek és tüdőbetegségek kezelésére is. Mutatjuk is, hogy mi mindenre jó a pitypanggyökér és miért ne gyomnövényként tekintsünk erre a gyógynövényre.

A pitypang gyökerével kapcsolatban bebizonyosodott, hogy akár a máj károsodását is kivédheti és gyógyíthatja. Kalciumot, vasat és A-vitamint tartalmaz, amely tápanyagok kulcsfontosságúak a máj állapotának javításához.

A pitypang gyökere elősegíti az epetermelést, eközben pedig tisztítja a májat és az epehólyagot is. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a pitypanggyökér megakadályozhatja a májfibrózist és még az alkohol okozta májkárosodást is.

A pitypang gyökere hashajtó hatással is rendelkezik, éppen emiatt ajánlott étkezési utáni emésztésfokozásra. Ha sokat ettünk vagy zsíros ételeket fogyasztottunk, akkor is nagyon hasznos lehet a fogyasztása, ugyanis serkenti a gyomorsav és az epe termelését. Mindemellett fokozza az étvágyat, csökkenti a gázképződés kialakulását és enyhítheti a székrekedést is. A pitypanggyökér gazdag inulinforrás és prebiotikus rostokat is tartalmaz, amelyeket a bélbaktériumok rövid láncú zsírsavakká alakítanak át.

A pitypanggyökeret már régóta használják az ízületek gyulladásának és duzzanatának csökkentésére. Gyulladáscsökkentő hatását a benne található fitotápanyagoknak és az esszenciális zsírsavaknak köszönhetjük. Mivel antioxidánsokat is tartalmaz, így nem meglepő, hogy ennyiféle pozitív hatással rendelkezik az egészségre.

A pitypang gyökere egy hagyományos diuretikum is, amely sokféle szempontból is jót tesz az emberi egészségnek. A diuretikumoknak például nagy szerepük van a fogyásban is. Mivel kiürítik a szervezetből a toxinokat, így a vese egészségét is biztosítani tudják. Éppen ezért minden olyan betegség esetén, amely duzzanatot okoz, nagyon hasznos lehet a pitypanggyökér, például ilyen a köszvény, az ízületi gyulladás és a reuma. A húgyúti fertőzések megelőzésében is segíthet ez a gyógynövény.

Diuretikumként még a vérnyomást is segít csökkenteni, mivel sok rostot és káliumot tartalmaz.. Mindemellett szabályozza a koleszterinszintet, illetve csökkenti a trigliceridszintet és segít megnövelni a jó, azaz a HDL-koleszterin-szintet, amely hatások a szív- és érrendszer egészséges működését segítenek fenntartani.

  1. Szuhay Péter

    Szeretni kell a növényeket. Sok olyan van, amit gyomként ismerünk, pedig gyógynövény. Egy pedáns kertész biztos kigyomlálná a pázsitból a pitypangot…

  2. Rozs László

    Szép napot, kellemes húsvétot
    A cikk az nagyon jó leírást ad a növényről, de szerintem sokaknak segítene az is, ha egy felhasználási/elkészítési/fogyasztási módot is leírnátok mert az mindjárt segítene annak aki esetlegesen rászorul a használatára.
    Köszönöm szépen
    László

  3. Köszönöm.
    Én a szárát szoktam megenni, itt a gyökérről írnak melyik része az ami lehet enni. Erre szeretnék választ kapni.

  4. Minden része aranyat ér .A virágból mézhez hasonló kencét lehet fözni .A levele salátának levesnek jó . A gyökeret megszárítva ledarálva kávet leget főzni .Ciloria kávé növényi tejjel kevés kurkuma kardamon csipet fahéj és csipet szekfüszeg felséges .A vastagbélben vissza telepedik a hasznos bél baktérium .Egy energia bomba .

  5. Király István

    Én minden évben pitypang mézet csinállok. 2 marék napos időben szedett virágot felfőzök másfél liter vizben. Másnap le szűröm, 1kg cukorral, csipetnyi citromsavval szirup állagura főzöm. Olyan mint a vegyes virág méz. Ajánlom mindenkinek. El lehet készíteni egy egész évre való mézet a családnak!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük