fbpx

A vörösbor megannyi előnye

Fiatal nő szőlőtőkék között egy talpas pohárban vörösbort nyújt a kamera felé.

Cikkünk senkit sem buzdít ivásra. Ha eddig nem fogyasztott alkoholt, csak a cikk hatására ne kezdjen el inni. Az írásunk azokhoz a személyekhez szól, akik rendszeresen és mértékkel, azaz napi 1-2 dl vörösbort fogyasztanak, illetve azoknak, akik még ünnepnapon sem mernek egy korty alkoholt sem inni, mert azt gondolják, hogy az alkohol csakis egészségtelen lehet. Nos, a jelenlegi kutatási eredmények azt mutatják, hogy mértékkel fogyasztva a vörösbor nagyon is hasznos és egészséges lehet. Mutatunk is néhány olyan előnyt, amelyet a vörösbornak köszönhetünk.

A vörösbor egyik nagy előnye, hogy a csontok egészségére is pozitívan hat, ugyanis rezveratrolt tartalmaz, amely javítja a csontsűrűséget. A rezveratrol nemcsak gyulladáscsökkentő hatású, de a csontvesztést is megakadályozza, illetve elősegíti a csontképző sejtek termelődését.

A vörösborral kapcsolatban nagyon sok kutatást végeztek. Megállapításra került, hogy védi a máj egészségét, ha mértékkel fogyasztjuk, illetve segíthet a zsírmájbetegség kialakulásának megelőzésében is.

A mértéktelen alkoholfogyasztás negatívan hat az agy egészségére. Azonban mértékkel fogyasztva nagyon is előnyös az agy egészségére nézve, és nemcsak a gondolkodási képességet javítja, de még a kognitív funkciókra is pozitív hatást gyakorol.

A vörösbor is tartalmaz melatonint, amely az alvást segíti elő, azaz pozitívan hat a cirkadián ritmusunkra. Egy kutatásban a vizsgálati alanyokat két csoportra osztották. Az egyik csoport tagjai egy deciliter vizet, míg a másik csoport tagja egy deciliter vörösbort kaptak lefekvés előtt. A vizsgálati eredmények azt mutatták, hogy a vörösbort fogyasztó alanyok sokkal jobb alvásminőségről számoltak be, mint azok a személyek, akik csak sima vizet ittak elalvás előtt.

A vörösborban található rezveratrolnak kiemelkedő a gyulladáscsökkentő hatása. A vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy ez rendkívül előnyös lehet azok számára, akik COPD-ben, azaz krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvednek.

A tanulmányok szerint a mértékkel fogyasztott vörösbor még az immunfunkciókra is pozitívan hat. Nemcsak csökkenti a téli és őszi betegségek kialakulásának esélyét, de még az immunrendszert is megerősíti.

A rezveratrol erős antioxidáns hatással rendelkezik. Nem csupán a fizikai egészséget támogatja meg, hanem a bőr állapotát is javítja. Talán nem véletlen, hogy sok kozmetikai termék készül rezveratrol hozzáadásával.

A vörösbor polifenolokban gazdag. Ezek olyan antioxidánsok, amelyek segítik a szervezetet a betegségek elleni küzdelemben. Az egyik ilyen polifenol a rezveratrol, amellyel kapcsolatban bebizonyosodott, hogy javítja a memóriát. A legújabb tanulmányok szerint a rezveratrol csökkenteni tudja az alváshiány által okozott károkat, például a memóriaromlást, növeli a tanulási képességeket, és segít a kognitív feldolgozási képességek javításában is.

A vörösbor potenciálisan javítja a szív egészségét is. Mértékkel történő, ám rendszeres fogyasztása összefüggésbe hozható a szívbetegségek kockázatainak csökkentésével, ugyanis növeli a jó, azaz a HDL-koleszterin szintjét és csökkenti a rossz, azaz az LDL-koleszterin szintjét.

Nagyon lényeges, hogy az immunrendszerünk erős maradjon a vírusokkal szemben. Antioxidánsai miatt a vörösbor még immunerősítő hatásokkal is rendelkezik, mivel olyan flavonoidokat tartalmaz, amelyek segítenek leküzdeni a vírusokat.

  1. Kurucz Sándor

    Megint csak azt tudom leírni,hogy mindenről feltételes módban beszélünk.Csökkentheti,megerősítheti.Manapság annyi mindenről túláradóan nyilatkozunk,hogy ez a túláradás már gyanús lehet.Van egy kérdésem:Sohasem volt ennyi vitamin,hasznos anyag megtalálható az üzletekben.,és mégis valahol,miérf olyan beteg és egészségtelen a társadalom!
    Persze ezek ellenére én is szeretem az egri bikavért és vörösbor testvéreit,de nem hiszem,hogy ennyi valóban kimutatható előnye lenne!Talán a borászok kérték fel a cikk íróját ,hogy mondjon egy-pár jó szót,hogy jobban menjen az üzlet!?

  2. Ezeket a téziseket mostanában sorra cáfolják az újabb kutatások.
    Egyrészt veszélyes dolog naponta (az év 365 napján) alkoholt fogyasztani, könnyen függőséghez vezethet annál, aki hajlamos rá. A májnak sem jó.
    Nem a vörösbor, hanem maga a szőlő és annak a magja, ami rendkívül egészséges és a fenti pozitív hatásokat okozza.
    1 dl vörösborban nincsen “mérhető” mennyiség belőlük.
    Maradjunk inkább szociális ivók, akik csak bizonyos alkalmakkor (névnap, szülinap, karácsony) fogyasztanak módjával némi alkoholt.

    1. Nahát én cáfolni tudom azt, hogy “veszélyes naponta (az év 365 naján) alkoholt fogyasztani”, 72 éves vagyok és nagyon jól érzem magam, aki nem ismer és nem tudja, hogy hány éves vagyok még senki nem tudta megsaccólni a koromat, olyan is volt aki azt mondta, hogy pofátlanul hazudok, na DE az “év 365 napján” minden évben elfogyasztok 300 (háromszáz) liter vörös bórt!!!

  3. Azt hiszem hogy az alkohol öli a májat és rossz hatással van az agy megfelelő működésére

  4. Szuhay Péter

    Megint mindenkinek igaza van. A vörös bor azért lehet jó étrend kiegészítő, mert a törkölyön napokig áll a must, kioldódnak jó dolgok a bogyó héjából. Én is kortyolgatok esténként egy kis villányit vagy szekszárdit. Jó hír, hogy bor nélkül is kaphatunk a jóból: az egyik villányi gyártó forgalmazza a szőlőmagból és szárított bogyó héjból darált rózsaszín púdert, amiből napi egy kiskanállal elég bekapni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük