fbpx

Az inaktív életmód veszélyes is lehet

Egy fehér blúzos fiatal nő az irodában munka közben tormázik, jobb kezével ír, bal kezével a felemelt lábát tartja.

Manapság rengetegen kénytelenek ülő életmódot folytatni, hiszen sokan dolgoznak irodában, azonban a napi 8 óra vagy ennél több ülés súlyosan károsíthatja az egészséget. A legutóbbi kutatások során bebizonyosodott, hogy az ülő életmód jelentősen megnöveli a halálozási kockázatokat.

Egy kutatásba olyan idősebb nőket vontak be, akik inaktív életmódot folytattak és súlytöbblettel is rendelkeztek. A több éves kutatás során bebizonyosodott, hogy az ülőmunka nagyban megnöveli a szívbetegség kialakulásának esélyét és fokozza a halálozási kockázatokat is. Mintha ez nem lenne elég, a menopauza mellett az inaktív életmód is jelentősen megemeli ezeknek a betegségeknek a kockázatát.

Miért olyan veszélyes a menopauza? A menopauza szakaszában csökken az ösztrogéntermelés, amely hormonnak pedig kiemelt egészségvédő szerepe van. A menopauzában azonban lecsökken a mennyisége és ezzel párhuzamosan a védelmező szerepe is. Ez a kedvezőtlen tendencia pedig kihatással lehet az egészségi állapotra, hiszen megemelkedik a szív- és érrendszeri megbetegedések, illetve a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata.

Az ülő életmód és egyes betegségek kockázati megnőnek. Egy vizsgálat során arra mutattak rá, hogy az inkatív életvitelt folytató és a menopauza szakaszába lépő hölgyeknél nagy az elhízás veszélye, ami inzulinrezisztenciához, illetve a 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet. A sok ülés megemeli a koleszterinszintet és a trigliceridszintet, ami pedig növeli a szívinfarktus és a stroke kialakulásának a kockázatát.

Mit tehetünk? Nagyon fontos, hogy aki sokat ül, mindenképpen iktassa be az életébe a rendszeres testmozgást, hiszen ezzel nemcsak az elhízás kockázata csökken, hanem kicsit felfrissül a keringés is és a szívet is megdolgoztatjuk. A testmozgás mellett azonban arra is törekedni kell, hogy minél inkább lecsökkentsük az üléssel töltött órák számát is, mert ha marad a 8-10 óra ülőmunka, akkor a testmozgással sem tudjuk kompenzálni, csökkenteni a veszélyeket.

Fontos, hogy félóránként, óránként álljon fel az asztal mellől és mozogjon. Ha irodában dolgozik, legyen ott is valamilyen sporteszköz, hiszen nagyon lényeges, hogy ne csak a nyolcórás munka után, hanem közben is mozogjunk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük