fbpx

Az inzulinrezisztencia szív- és érrendszeri betegségeket okoz

Egy elhízott nő két kezével eltakarja a szemét, hogy ne lással azt a két tányért, melyekben fánkokat, hambugert és sült krumplit kínálnak fel neki.

A finomított szénhidrátok és a cukor túlzó fogyasztása nagy mértékben felelőssé tehető az inzulinrezisztencia kialakulásáért, és ezzel a szív- és érrendszeri betegség kockázata is jelentősen megnövekszik. A magas inzulinszint ugyanis károsítja a szív- és az érrendszer egészségét, ami pedig növeli a vezető haláloknak számító betegségek kockázatát.

Az inzulin egy alapvető hormon a szervezetünkben. Amennyiben a vércukornak tartósan magas a szintje, kialakulhat az inzulinrezisztencia, majd a 2-es típusú cukorbetegség is. Az inzulinrezisztencia nemcsak cukorbetegséget okozhat, hanem sok más egészségügyi probléma és betegség kialakulásában is szerepet játszhat. Ilyen például a metabolikus szindróma, a májbetegség és egyes rákos megbetegedések. A cukorbetegeknél háromszor nagyobb a halálozási kockázat, mivel gyakori szövődmény ennél a betegségnél a szív- és érrendszeri probléma, az inzulinrezisztencia pedig megduplázza a kockázatokat.

Az inzulin segíti a testünk megfelelő működését, de nagy mennyiségben veszélyes lehet. A magas inzulinszint sejtkárosodást okoz a szív- és érrendszerben, az erekben plakkok képződése is elindul, sőt a tartósan magas inzulinszint fokozza a koleszterintermelést és megemeli a vérnyomást.

Az inzulinrezisztencia nagymértékben összefügg az elhízással és az ülő életmóddal, ahogyan a súlygyarapodás és a magas cukortartalmú étrend is felelőssé tehető a betegség kialakulásáért. A férfiak nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mivel esetükben a hasi háj hamarabb megjelenik. A nők nagy része tesz annak érdekében, hogy a hasi zsír eltűnjön, hiszen a hölgyek többsége ilyenkor életmódot vált és drasztikusan változtat a megszokott napi rutinon.

Az inzulinrezisztencia kialakulásában szerepe lehet még a stressznek, a rossz alvásminőségnek, a környezeti szennyező anyagoknak és a mesterséges édesítőszereknek is. Tudnunk kell, hogy a gyulladás is közrejátszhat az inzulinrezisztencia kialakulásában.

A fogyással csökkenhetjük a vércukorszintet és a betegség akár visszafordíthatóvá is válhat. A testmozgás is hatásos lehet, főleg a nagyobb intenzitású mozgás segíthet a magas vércukorszint csökkentésében. A mediterrán étrend javítja az inzulin-érzékenységet, miközben védi a szívet, hiszen csökkenti a magas koleszterinszintet és vérnyomást, hozzájárulhat a fogyáshoz és a mérsékli a gyulladást. Az inzulinfunkciót a rostokban és az antioxidánsokban gazdag táplálékok is segítik, támogatják.

Egyes kiegészítők is hasznunkra válhatnak az inzulinszint csökkentése érdekében, például a D-vitamin, a kurkuma vagy a cink. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a magnéziumnak is szerepe lehet a cukorbetegség megelőzésében.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük