fbpx

Borsófehérje – erős aminosavakkal

Zöld tálkából asztalra kiöntött borsószemek.

A borsófehérje egy allergénekben szegény, tisztán növényi és ráadásul vasban gazdag aminosavforrás – nemcsak sportolók és vegetáriánusok számára, hanem azoknak az idősebb embereknek is, akik szeretnék megakadályozni az izomleépülést. A borsóprotein aminosavjai úgy egészítenek ki más növényi proteineket, hogy egy állati proteinnek megfelelő biológiai értékű fehérje keletkezik. Az erősportolók számára a borsófehérje a megfelelő edzés értékes kiegészítője, a fogyni vágyók pedig a súlycsökkentés gyorsítására használják a borsóproteint.

Aminosavak az erős izmokért és a potenciáért

A borsófehérje az esszenciális és a nem esszenciális aminosavak nagyon jó minőségű kombinációjából áll. Az aminosavak a saját fehérjénk építőkövei, és ezzel a testi szöveteinké, beleértve az izomzatot is. Azonban nemcsak a jól formált izmok épülnek fel aminosavakból, hanem éppúgy az egészségesen sima bőr, a szép haj, valamint a tökéletesen működő immunrendszer is. A harmonikus aminosav-ellátást továbbá a potenciával is összefüggésbe hozták – főleg, ha figyelünk az arginin nevű aminosav magas arányára. A borsófehérje ezt az aminosavat szokatlanul magas arányban tartalmazza.

A borsófehérje optimálja a diétánk hatását

A fehérjék és így a borsófehérje is ún. „termikus” hatással bír. Ez azt jelenti, hogy emésztése során a szervezetben hő keletkezik. Ezen felül a proteinek emésztéséhez több energiára van szükség, mint a szénhidrátok vagy zsírok esetében. A fehérjéből felvett kalória 30%-át már a fehérje emésztésekor elégetjük. Egy kísérletben az is kiderült, hogy az étkezés előtt 30 perccel elfogyasztott borsófehérje-turmix annyira telít, hogy a főétkezésből sokkal kevesebbet eszünk. A savó- vagy tojásproteinnek nincs ilyen hatása. A borsófehérje azonban más módon is támogatja a fogyást.

A borsófehérje csökkenti a vércukorszintet

Ha szénhidrátban gazdag élelmiszereket veszünk magunkhoz, természetesen emelkedik a vércukorszint, ami a hasnyálmirigyet arra készteti, hogy nagyobb mennyiségű inzulint bocsásson ki. Az inzulin gondoskodik arról, hogy a szénhidrátok (glükóz formájában) eljussanak a sejtekbe, ott elhasználódjanak, vagy (glükogén és/vagy zsír formájában) tárolódjanak. Különösen az izolált szénhidrátokból álló élelmiszerek (pl. fehér kenyér, édességek) növelik hosszú távon a vércukorszintet, és elősegítik a zsírok tárolódását, ráadásul inzulinrezisztencia kialakulásához vezethetnek. Ha az izolált szénhidrátokat teljes értékű élelmiszerekre cseréljük, és a táplálkozásunkat kiegészítjük jó minőségű fehérjékkel, akkor ez a vércukor- és az inzulinszint optimális szabályozásához vezet. A következmény a túlzott zsírlerakódás elkerülése.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük