fbpx

Egészségesebb pajzsmirigy 4 táplálékkal

Egy fehér köpenyes orvos kezében imitált pajzsmirigy, amire tollal rámutat.

A pajzsmirigy az egyik legfontosabb mirigy a testünkben. Szerepe van a hormonok kiválasztásában és szabályozásában, az energiatermelésben, a súlykontrollban, az alvásban és a hőmérséklet szabályozásában is. A hormonok, mint a test hírvivői, különböző funkciókat látnak el a szervezetben.

Alapvetően kétféle betegség érinti a pajzsmirigyet, hiszen alul és túl is működhet, de természetesen más pajzsmirigybetegségek is léteznek. Ez a szervünk nagyon jól reagál, ha étrendet és életmódot változtatunk, így ha gyógyszerre is szorulunk és mellette megreformáljuk a táplálkozásunkat és az életvitelünket, sokkal kevesebb kellemetlen tünettel kell majd számolnunk és a gyógyulás útjára is léphetünk.

A természetes táplálkozás, az étrend-kiegészítők és az egészséges élet a legjobb módja annak, hogy a pajzsmirigy működését támogassuk és optimalizáljuk. Nagyon hasznos lehet az alga, ugyanis a pajzsmirigynek jódra van szüksége a hormonok előállításához. Az alga pedig egy nagyszerű természetes jódforrás, de emellett esszenciális aminosavakat, A-, C- és E-vitamint, omega-3 zsírsavakat, kalciumot, vasat, cinket és magnéziumot is tartalmaz, amelyek mind nagyon hasznosak a pajzsmirigy számára.

A szelén legnagyobb mennyiségben a pajzsmirigy szövetében található, nem véletlen, hiszen szüksége van erre a tápanyagra, hogy metabolizálja az általa termelt hormonokat. Az egyik leggazdagabb szelénforrásnak a gombák számítanak, de a szezámmag is gazdag forrása ennek a tápanyagnak. A brazil dió egy antioxidáns szuper ételnek számít, amely szintén pozitívan hat a pajzsmirigy egészségére.

A cink ugyanolyan fontos mint a szelén, hiszen szerepet játszik a T4 hormon T3-ra való átalakításában. A tökmag az egyik leggazdagabb forrása a cinknek, éppen ezért, ha csak tehetjük, fogyasszuk rendszeresen ezeket a tápanyagokat.

A pajzsmirigy számára vannak olyan táplálékok, amelyek negatívan befolyásolják a működését. Az egyik ilyen a szója, mivel zavarja a jód felszívódását és a pajzsmirigy működését.

1 hozzászólás

  1. Bizonyos pajzsmirigy-megbetegedések esetén viszont a jód kerülendő. De napi kb. 200 mikrogrammnyi szelén szedése mellett nálam nem okoz gondot a jód sem. (Igaz, azért elkerülöm a nagyon magas jódtartalmú élelmiszereket.) A cinkpótlás viszont ebben az esetben szintén nem hasznos, legalábbis nekem javult az állapotom, miután száműztem a plusz cinkbevitelt.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük