fbpx

Egyes zöldségek egészségesebbek párolva, mint nyersen – zöldbab, sárgarépa, káposzta, brokkoli, kelbimbó

Barna tányéron párolt zöldbab, háttérben fürtös paradicsom.

A zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend csökkentheti a magas vérnyomást, a szívbetegségek és a stroke kockázatát, a rák bizonyos típusait, a szem- és emésztési problémák kockázatait, illetve ezek a táplálékok pozitív hatással lehetek a vércukorszintre, ami pedig az étvágy kordában tartásában lehet a segítségünkre.

Minden zöldség tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat, növényi fehérjéket és élelmi rostokat, azonban nem minden zöldség táplálóbb oly módon, ha nyersen fogyasztjuk azokat. Valójában egyes zöldségek sokkal táplálóbbak, ha evés előtt meg lesznek párolva. Mutatjuk is, melyek ezek.

Egyes zöldségek esetében a párolás szabadítja fel azokat a tápanyagokat, amelyekre a szervezetünknek szüksége van. A spárga esetében a következő tápanyagok szabadulnak fel: A-vitamin, E-vitamin, C-vitamin és B9-vitamin.

A gombák olyan antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek szintén a párolás során szabadulnak fel. Az antioxidánsok segítenek semlegesíteni azokat a szabad gyököket, amelyek károsítják a sejteket és ezzel nemcsak betegségeket okoznak, de felgyorsítják az öregedési folyamatokat.

A spenót is gazdag tápanyagokban, például sok cinket, vasat, kalciumot és magnéziumot tartalmaz. Ezek a tápanyagok sokkal könnyebben felszívódnak, ha megpároljuk a zöldséget. A párolt spenót például megnöveli a szervezetben a folátszintet, amely vitamin nagyon hatékony lehet a rákos betegségek megelőzésében.

A paradicsom párolása is megnöveli egy antioxidánsnak, mégpedig a likopinnak a szintjét. A likopin pedig összefüggésbe hozható a szívbetegségek és a rákos betegségek alacsonyabb kockázatával. Igaz, hogy a paradicsom párolása, főzése csökkenti annak C-vitamin-tartalmát, de mintegy 50 százalékkal megnöveli a likopintartalmát.

A párolt sárgarépa sokkal több béta-karotint tartalmaz, mint a nyers sárgarépa. Ez A-vitaminná alakul a szervezetben, egy olyan zsírban oldódó vitaminná, amely támogatja a csontok egészségét, a látást és az immunrendszert.

A paprika olyan antioxidánsokat, karotinoidokat, például béta-karotint és luteint tartalmaz, amelyeknek nagy szerepe van az immunrendszer megerősítésében. Hő hatására a karotinoidok könnyebben felszívódnak a szervezetben.

A brokkoli, a káposzta és a kelbimbó glükozinolátokban gazdag, amelyek rákellenes hatásokkal rendelkeznek. Ha megpároljuk ezeket a zöldségeket, akkor ezek a vegyületek sokkal jobban felszívódnak, illetve ezeknek a zöldségnek a párolása nem veszélyezteti a zöldségek C-vitamin-tartalmát sem.

A zöldbab is sokkal magasabb antioxidáns-tartalommal rendelkezik, ha megpároljuk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük