fbpx

Nyersen a legegészségesebb – spenót

Két pohár zöld turmixital szívószállal, mellette fél avokádó, spenótlevelek, egy tál spenótlevél.

Az egyik legsokoldalúbb zöldségünk a spenót. Ennek a zöldségnek számos pozitív hatása van az egészségre. Olyan vitaminokat, ásványi anyagokat és antioxidánsokat tartalmaz, amelyek megvédhetnek bennünket a krónikus betegségektől, mint például szív- és érrendszeri betegségek. A spenót tápanyagai jót tesznek a szem és az agy egészségének is.

A spenót csak kevés kalóriát tartalmaz, azonban sok benne az A-, a K- és a C-vitamin. Az A-vitamin jót tesz a szem egészségének, a C-vitamin felgyorsítja a sebek gyógyulását, míg a K-vitamin elősegíti a csontok egészségét. A spenót folsavban és más B-vitaminokban is bővelkedik, amelyek részt vesznek a vörösvértest-képzésben. A zöldség magnéziumban, vasban, kalciumban és káliumban is bővelkedik.

A spenót antioxidánsoknak is gazdag forrása, amelyek kulcsszerepet töltenek be a gyulladáscsökkentésben és a betegségek megelőzésében. A spenót antioxidánsai közé tartozik például a kvercetin és a kempferol. Ezek olyan flavonoidok, amelyek védelmet jelenthetnek a gyulladással, a szív- és érrendszeri betegségekkel és a rákos megbetegedésekkel szemben.

A spenótban található vegyületek csökkentik az oxidatív stresszt, és pozitívan befolyásolják a génexpressziót, mégpedig az anyagcserében és a gyulladásban. A spenót rendszeres fogyasztása más krónikus betegségek, például a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében is segíthet.

A spenót a gyulladáscsökkentő hatása miatt kulcsfontosságú szerepet tölt be az agy védelmében, elsősorban a gyors öregedés ellen jelenthet védelmet. Számos tanulmány számolt be arról, hogy azon emberek körében lesz lassabb a kognitív hanyatlás, akik sok leveles zöldséget fogyasztanak életük során. Azok, akik rendszeresen fogyasztanak például spenótot, mintegy 8-10 évvel fiatalosabb aggyal rendelkeznek, mint azok, akik nem vagy nem rendszeresen fogyasztanak zöld leveles zöldségeket.

A spenót jó nitrátforrásnak is számít. A nitrátoknak abban van szerepük, hogy ellazítják az ereket és ezzel kevesebb stressz éri a szívet, csökken a magas vérnyomás is.

A spenót másik antioxidánsa a lutein, amely csökkentheti az életkorral összefüggő makuladegeneráció kockázatát, amely betegség a látásvesztés egyik vezető oka. A makulapigment védelmet jelent a szem számára, a spenót pedig védelmet jelenthet a makuladegenerációval szemben.

A spenót nyersen őrzi meg leginkább a luteintartalmát. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a maximális luteinbevitel érdekében nyersen fogyasszuk ezt a zöldséget. Például remek turmixot készíthetünk avokádóval és spenóttal. Ha apró darabokra vágjuk a spenótleveleket, akkor lutein szabadul fel azokból. Az egészséges zsír pedig elősegíti ennek az antioxidánsnak a felszívódását.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük